Під час планового огляду захоплених Росією бурових установок України в Чорному морі виявлено іноземне обладнання, яке всупереч санкціям використовується на вишках.
Про це повідомляє прес-служба прокуратури АРК, передає Центр журналістських розслідувань.
7 вересня прокурорами прокуратури Автономної Республіки Крим за участю оперативного працівника Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, представників ВАТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз», НАК «Нафтогаз України», екіпажу корабля морської охорони Державної прикордонної служби України «Григорій Куроп’ятников» здійснено вихід в Північно-західну частину Чорного моря до районів Одеського, Голіцинського, Штормового, Архангельського газових родовищ, де здійснено візуальний огляд 4 самопідйомних плавучих бурових установок «Петро Годованець», «Україна» («Незалежність»), «Сиваш», «Таврида», 6 морських стаціонарних платформ «Штормова-17», «МСП-2», «МСП-4», «МСП-5», «МСП-7», «МСП-18», 5 блок-кондукторів № 1, № 10, № 11, № 13, № 23 та морськог буксиру «Центавр», – відзначили в прокуратурі.
«Прокуратурою Автономної Республіки Крим здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за фактами захоплення і викрадення 27 судів і 4 самопідйомних плавучих бурових установок, незаконної розробки природних ресурсів у виключній морській економічній зоні України і видобутку природного газу і газу, розчиненого в нафті, без наявності спеціального дозволу на користування ділянкою надр», – йдеться в повідомленні.
Під час огляду встановлено, що на усіх зазначених об’єктах перебувають озброєні особи. На двох самопідйомних плавучих бурових установках «Петро Годованець», «Україна» («Незалежність») змінено їх назву на «Крим-1», «Крим-2». Також на двох самопідйомних плавучих бурових установках «Крим-2», «Сиваш» піднято прапор «Російської Федерації».
На вказаних газових родовищах невстановленими озброєними особами здійснюється незаконне видобування природного газу. Хоча, згідно спеціальних дозволів на користування надрами, що видані Держгеонадрами України, таке право надано ПАТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз».
Нагадаємо, після анексії Криму в руках окупантів залишилися українські активи ДАТ «Чорноморнафтогаз», балансова вартість яких, за оцінками НАК «Нафтогаз України», становить близько 15 мільярдів гривень: 15 родовищ нафти і газу, 3 площі покладів вуглеводнів, Глібовське підземне газосховище, більш 1200 км магістральних газопроводів, 43 газорозподільні станції, 4 плавучі бурові установки, включаючи скандальні «вишки Бойка» – «Петро Годованець» і «Україна» ( «Незалежність»).
14 вересня 2016 року Україна ініціювала в міжнародному трибуналі ООН з морського права арбітражне провадження проти Росії для захисту своїх прав як прибережної держави в прилеглих до окупованого Криму зонах Чорного і Азовського морів і Керченській протоці. 22 грудня 2016 року в Міжнародному трибуналі ООН з морського права був сформований суд, який у 2017 році почне розгляд позову України до РФ.
17 жовтня 2016 року НАК «Нафтогаз України» і шість його дочірніх компаній, включаючи «Чорноморнафтогаз», ініціювали арбітражне провадження проти Росії з вимогою відшкодувати 2,6 млрд. Дол. Збитків, завданих незаконним захопленням активів в Криму.
27 січня 2017 року Приморський районний суд Одеси наклав арешт на чотири самопіднімальні бурові установки (СПБУ) ПАТ «ДАТ« Чорноморнафтогаз », незаконно захоплені РФ в України після окупації Криму.
30 травня Приморський районний суд Одеси наклав арешт на 27 суден і 33 нежитлових приміщення ДАТ «Чорноморнафтогаз», захоплені Росією після окупації Криму.