Президент РФ Володимир Путін підписав указ, який дозволяє відправляти військовослужбовців-іноземців для участі в миротворчих і антитерористичних операціях, які веде Росія на території інших держав (закон «Про військовий обов’язок і військову службу» дозволяє відправляти російських військовослужбовців для таких операцій з грудня 2016 року).
Про це повідомляють російські ЗМІ, передає Центр журналістських розслідувань.
Як заявив в коментарі виданню «Медуза» військовий експерт Олександр Гольц, фактично був прийнятий закон про найманство.
«Іноземці можуть служити в російській армії за контрактом з 2003 року, в званні старше сержанта або старшини. Тоді ця тема викликала багато інтересу, але виявилося, що вище армійське керівництво не дуже зацікавлене в таких контрактників. Для іноземців, які хотіли б служити в Росії, були введені дуже жорсткі вимоги до здоров’я і знання мови, і все обмежилося одиничними випадками. В армії з’явилося всього кілька сотень добровольців з інших країн, перш за все з СНД. Скромна за російськими мірками зарплата контрактника здавалася для них фантастичним пропозицією. Плюс вони отримували можливість отримати російське громадянство. Для них це був справжній соціальний ліфт», – сказав він.
За словами експерта, «на протязі наступних років тема військовослужбовців-іноземців тільки вщухла, і в якийсь момент армія оголосила, що більше не відчуває гострої потреби в додаткових кадрах».
«Я думаю, що зараз питання участі військовослужбовців-іноземців в зарубіжних операціях з’явився, так як російська влада дуже хоче знайти кого-небудь, чия смерть не буде викликати широкий суспільний резонанс. Але цей указ слід розглядати не тільки в контексті операції в Сирії. Думаю, влада цілком допускає, що подібні операції в якості демонстрації сили будуть відбуватися і в майбутньому, і їй потрібно будь-яким шляхом знайти гарматне м’ясо. З тих же міркувань рік тому через Держдуму протягли абсолютно жахливий закон про короткострокових військових контрактах. Контракти підписуються з солдатами на кілька місяців, під конкретну військову операцію. При такій службі солдатів психологічно є не військовим, а найманцем. Фактично був прийнятий закон про найманство», – запевняє російський військовий експерт.
Він зазначив, що «новий указ корисний в контексті розмов про ПВК [приватних військових компаніях]».
«Мені здається, що влада починає розчаровуватися в них. Тому що початкова ідея створення ПВК не працює – вважалося, що ми створюємо такі компанії і знімаємо з себе всю відповідальність за їх втрати в тій же Сирії. Але не вийшло. Міноборони скільки завгодно може говорити, що воно тут ні при чому, але в очах суспільства їм не вдається відокремити ПВК від російської армії. Але потрібно відзначити, що в арміях інших країн іноземці використовуються рівно в тих же цілях. Не допустити або скоротити втрати серед громадян цих країн. Така ситуація і у Франції, і в США, і в інших західних країнах. Тут нічого нового немає», – сказав Гольц.
Видання відзначає, що в осінній призов на службу в РФ заберуть на 18 тисяч осіб менше, ніж в аналогічний заклик 2016 року.
«Навколо цього багато демагогії, але, на мою думку, це показує, що набирати вже особливо нікого і Росія потрапила в демографічну яму. У цьому сенсі такі хитрощі з іноземцями теж допомагають», – сказав Гольц.