РФ не допускає консулів України до чотирьох політв’язнів з Криму – МЗС

Новини
Спікер МЗС України Марьяна Беца

Росія до цих пір не дає доступ українським консулам до відвідування чотирьох політв’язнів з окупованого Криму, громадян України, за весь час їх незаконного утримання в РФ: Олега Сенцова, Олександра Кольченко, Ферат Сайфуллаєвої і Рустема Ваітова.

Про це повідомила речник Міністерства закордонних справ України Мар’яна Беца в коментарі агентству Інтерфакс-Україна, передає Центр журналістських розслідувань.

«На даний момент є четверо політв’язнів, до яких не було допуску консулів. За весь час доступу не було взагалі до Сенцова, Кольченко, Ваітова і Сайфуллаєва», – сказала Беца.

За її словами, російська сторона мотивує відмову тим, що всі незаконно засуджені є кримчанами, а значить нібито громадянами РФ, оскільки отримали російське громадянство внаслідок анексії півострова.

Як повідомлялось, 25 серпня 2015 Північно-Кавказький окружний військовий суд в Ростові-на-Дону за сфальсифікованим звинуваченням у створенні в анексованому Криму терористичного співтовариства засудив українського режисера Олега Сенцова до 20 років, а кримського активіста Олександра Кольченко до 10 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. 21 жовтня 2016 року Мін’юст Росії у відповідь на запит України про видачу політв’язнів Олега Сенцова і Олександра Кольченко відмовився передавати українців, стверджуючи, що після анексії Криму вони автоматично набули російське громадянство, не дивлячись на те, що в березні 2016 року РФ визнавала їх громадянами України. У січні 2017 року РФ повторно відмовилася передати Україні Сенцова і Кольченко, назвавши їх «російськими громадянами».

23 січня 2015 року під Севастополем співробітники ФСБ затримали Рустема Ваітова, Нурі (Юрія) Примова і Руслана Зейтуллаева за підозрою в організації і участі в діяльності організації «Хізб ут-Тахрір», забороненої в РФ. 2 квітня в с. Орлине (Севастополь) співробітники ФСБ провели обшук в будинку Ферата Сайфуллаєва, після чого затримали його за тою же підозрою.

7 вересня суд засудив Руслана Зейтуллаева, якого російські силовики назвали організатором осередку «Хізб ут-Тахрір» до 7 років колонії загального режиму. Ферат Сайфуллаев, Рустем Ваит і Нурі Примов отримали по 5 років виправної колонії загального режиму.

27 грудня 2016 року Верховний суд РФ відправив справу Зейтуллаева на перегляд. 26 квітня 2017 року Північно-Кавказький окружний військовий суд засудив Зейтуллаева до 12 років позбавлення волі. 27 липня Верховний суд Росії збільшив Зейтуллаеву термін позбавлення волі з 12 до 15 років з обмеженням на рік після відбуття покарання.