Євросоюз офіційно повідомив, що припиняє фінансування проектів з розвитку понад10 контрольних пунктів пропуску на західному кордоні України, які не були реалізовані. Частина виділених ЄС коштів Україна буде змушена повернути.
Про це йдеться в офіційному роз’ясненні з Єврокомісії у відповідь на запит видання Європейська правда, також цю інформацію підтвердили кілька співрозмовників в структурах ЄС, передає Центр журналістських розслідувань.
Як повідомила прес-секретар ЄС Майя Косьянчич, припиняється здійснення проектів, на виконання яких Євросоюз повинен був перерахувати 29,2 млн євро.
«Мова йде про шість проектів з європейським фінансуванням на загальну суму 29,2 млн євро, основним бенефіціаром яких була Державна фіскальна служби України. З огляду на затримки з їх реалізацією, враховуючи наші оцінки та повідомлення держав-членів ЄС, ми прийшли до висновку, що проекти не могли бути завершені в строк. Ці шість проектів зараз знаходяться в процесі закриття, виділені на них і не витрачені гроші повинні бути повернуті (на рахунку Єврокомісії)», – пояснила Косьянчич, разом з тим зазначивши, що ЄС і надалі готовий підтримувати реформи в Україні.
Інше джерело в Брюсселі пояснив виданню, що всупереч заявам представників української ДФС, рішення Євросоюзу є остаточним.
«Рішення про закриття цих проектів – остаточне, воно було ретельно зважено і грунтується на належній оцінці», – сказав чиновник. Також він зазначив, що за час реалізації цих проектів Україна отримала від ЄС третину грантових коштів, виділених на проект – близько 10 млн євро. Велика частина цих коштів залишилася невикористаною.
За попередніми даними, Київ витратив близько 2 млн євро. Відповідно, Україна повинна відшкодувати ЄС близько 8 млн євро. Таким чином, сумарна вартість фондів, які були запропоновані Україні, але не використані, становить близько 27 млн євро.
Проекти, фінансування яких припиняється, були призначені не тільки для розвитку прикордонних пунктів. Один з них був спрямований на переоснащення IT-інфраструктури прикордонників на українсько-польському кордоні.
Також кошти ЄС повинні були піти на переобладнання КПП Рава-Руська, Краковець, Шегині і Ягодин, глибоку реконструкцію КПП в Устилузі на кордоні з Польщею. Крім того, повинні були бути реконструйовані чотири КПП на українсько-словацькому кордоні, два КПП на кордоні з Румунією і проведена реконструкція на кордоні з Угорщиною для інтеграції України в міжнародну транспортну систему, в тому числі на КПП в Лужанці.
Як пише видання, зупинка проектів Євросоюзу через неповне використання коштів не є винятковим випадком: це відбувається у співпраці з різними державами, в тому числі з членами ЄС. У той же час майже повне невикористання коштів ЄС, а також одночасне припинення цілого ряду проектів в одному секторі є дійсно загрозливим сигналом про неготовність України ефективно використовувати європейські фонди.
Нагадаємо, 20 лютого 2018 року агенство Reuters повідомило, що ЄС згортає проект модернізації КПП на східному кордоні з Україною через сумніви в здатності Києва проводити реформи, особливо в боротьбі з корупцією, «в обмін на мільярди європейської допомоги». Проект був спрямований на сприяння інтеграції української економіки зі своїми сусідами з ЄС шляхом побудови або модернізації контрольних пунктів на кордонах з Польщею, Угорщиною, Словаччиною та Румунією. Планувалося, що модернізація допоможе скоротити час перетину кордону і вдосконалить митні процедури. Однак до кінця 2017 роки жоден з шести контрольно-пропускних пунктів так і не був модернізований. Проект закрили після низки затримок, помилок і перевитрати коштів за участю місцевих чиновників і підрядників.