Україна має намір звернутися до Європейського суду з прав людини з позовом проти Російської Федерації щодо незаконної масової висилки громадян України та інших держав з анексованого півострова Крим.
Про це повідомив заступник міністра юстиції України – уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина, передає Центр журналістських розслідувань з посиланням на «Інтерфакс-Україна».
«Офіс уповноваженого з питань Європейського суду з прав людини разом з правозахисниками, разом з кримською прокуратурою, яким ми дуже вдячні за матеріали про українських політв’язнів, підготує ще один міждержавний позов до ЄСПЛ проти Росії, який буде стосуватися обставин цієї справи», – розповів Ліщина .
Він підкреслив, що «сама по собі масова висилка іноземців є порушенням європейської конвенції з прав людини», а для РФ це «стандартна практика», про що свідчили факти під час агресії РФ проти Грузії в 2008 році.
Як повідомив експерт ГО «Регіональний центр прав людини» Роман Мартиновський, «в першу чергу за порушення міграційних прав судами на окупованій території Криму було в цілому прийнято 9548 рішень» з липня 2014 по травень включно 2018 року. «З цієї кількості судових рішень 2425 осіб, які були виселені з цієї території. Йдеться як про громадян України, так і інших держав», – додав він.
Експерт повідомив, що за цей час з Криму, крім України, були видворені громадяни 37 держав, а також «чотири особи без громадянства, яких нам вдалося ідентифікувати».
За словами Мартиновського, 1 тисяч 18 громадян України були за цей час видворені з Криму.
Раніше Європейський суд з прав людини визнав за необхідне задовольнити клопотання Києва і об’єднав позови за заявами України щодо порушень Росією Конвенції про захист прав людини і основних свобод в два виробництва – по Криму і Донбасу.
Нагадаємо, справу «Україна проти Росії» в ЄСПЛ було розпочато 13 березня 2014 року і стосується подій, які привели до анексії Криму Росією і подальших подій на сході України. Другий позов до ЄСПЛ Україна подала до РФ 13 червня 2014 року в зв’язку з викраденням на Донбасі і перевезенням на територію Росії трьох груп дітей-сиріт та супроводжуючих їх дорослих.
Всього Україна подала вже п’ять скарг в ЄСПЛ, що стосуються дій РФ щодо незаконної анексії Криму, а також від відповідальності Росії за події на Донбасі.