Нобелівська премія миру за 2018 рік присуджено лікаря Денису Муквеге з Демократичної Республіки Конго і правозахисниці Надії Мурад з Іраку за зусилля, спрямовані на припинення використання сексуального насильства в якості зброї в ході збройних конфліктів. Церемонія нагородження відбудеться 10 грудня.
Дане рішення прийнято в п’ятницю, 5 жовтня, на засіданні Нобелівського комітету в столиці Норвегії Осло, повідомляється в мікроблозі Twitter Нобелівського комітету, передає Центр журналістських розслідувань.
«Норвезький Нобелівський комітет вирішив нагородити Нобелівською премією миру 2018 року Дениса Муквеге і Надю Мурад за їх зусилля, спрямовані на припинення використання сексуального насильства як зброї війни і збройного конфлікту», – йдеться в повідомленні.
BREAKING NEWS:
The Norwegian Nobel Committee has decided to award the Nobel Peace Prize for 2018 to Denis Mukwege and Nadia Murad for their efforts to end the use of sexual violence as a weapon of war and armed conflict. #NobelPrize #NobelPeacePrize pic.twitter.com/LaICSbQXWM— The Nobel Prize (@NobelPrize) 5 октября 2018 г.
Денис Мукенгере Муквеге – конголезький лікар-гінеколог, кавалер Ордена Почесного легіону. Найбільш відомий як засновник і директор госпіталю Панзі, в якому надають медичну допомогу жінкам, які стали жертвами групових згвалтувань, які часто практикувалися повстанцями в ході конфлікту в Ківу (ДР Конго).
У 2008 році він став лауреатом премії ООН з прав людини. У 2014 році від керівництва Європейського союзу Д.Муквеге отримав премію імені Сахарова за свою роботу по реабілітації жінок-жертв сексуального насильства.
Надя Мурад Басі Таха – іракська правозахисниця, її діяльність спрямована на донесення до міжнародної спільноти інформації про загрозливе становище єзидських жінок на території, контрольованій Ісламським державою. У 2014 році вона стала жертвою переслідування єзидів ісламістами і потрапила в сексуальне рабство, в листопаді того ж року змогла втекти, на даний момент живе в Німеччині.
Н.Мурад активно займається правозахисною діяльністю. Кілька разів була удостоєна значущих премій і нагород. Зокрема, в 2016 році отримала премію Андрія Сахарова за свободу думки і премію імені Вацлава Гавела з прав людини. У повідомленні Нобелівського комітету йдеться про те, що «вона показала надзвичайну мужність, розповідаючи про свої страждання і виступаючи від імені інших жертв».
У 2018 році році на отримання нагороди було висунуто 331 претендент – 216 осіб і 115 організацій.
У 2017 році Нобелівська премія миру була присуджена Міжнародної кампанії із забороні ядерної зброї (ICAN) за «залучення уваги до катастрофічних гуманітарних наслідків будь-якого використання ядерної зброї і її зусилля щодо заборони подібної зброї».
Нобелівська премія миру щорічно вручається Нобелівським комітетом фізичним особам або організаціям, які, на його думку, внесли видатний внесок у зміцнення миру. Нагорода вручається з 1901 року.