Громадські активісти вказують, що новий законопроект про захист інформаційного простору є черговою спробою введення цензури в Україні під прикриттям боротьби з російською пропагандою. У разі його прийняття Верховною Радою отримає виняткове право пропонувати РНБО список ЗМІ, до яких можуть застосувати санкції.
Про це йдеться у заяві коаліції «За вільний інтернет», передає Центр журналістських розслідувань.
Серед авторів зареєстрованого 7 листопада проекту закону №9275 «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформаційного простору» вказані Іван Вінник, Дмитро Тимчук, Тетяна Чорновол, Оксана Білозір.
«Згідно із чинним законодавством санкції застосовують до тих громадян, які здійснюють терористичну діяльність. А у новому законопроекті одним із проявів тероризму є «інформаційна підтримка терористичних організацій чи незаконних збройних формувань», тобто створення або поширення інформації, що підтримує, пропагує, популяризує, чи позитивно їх висвітлює. Так, громадськість засуджує будь-які прояви тероризму, але стривожена, що такі зміни до закону створять умови для політичної цензури та тиску на ЗМІ під час виборчого процесу», – йдеться у заяві.
На думку громадських активістів, документ не містить процедури та чітких критеріїв оцінки, які саме медіа можуть підлягати санкціям. Пропоноване визначення «інформаційної підтримки» тероризму допускає свавільне тлумачення, за якого будь-яка згадка незаконних формувань у ЗМІ, може вважатися їх популяризацією та прирівнюватись до терористичної діяльності.
«Застосування закону України «Про санкції» для обмеження діяльності ЗМІ суперечить статті 34 Конституції України, відповідно до якої обмеження свободи вираження поглядів має регулюватись виключно законом (не рішеннями РНБО чи Указами Президента, які вводять їх в дію). Крім цього, принцип «законності» вимагає, щоб обмеження були сформульовані з достатньою чіткістю, яка дає змогу достатньою мірою передбачити наслідки, які може спричинити певна дія. Якісний закон повинен надавати адекватний захист від неконтрольованих дій та чітко визначати спосіб застосування та обсяг повноважень, який надається державним органам для здійснення обмежень», – зазначають активісти.
Автори документу нагадали, що українське законодавство вже передбачає законні механізми реагування на заклики до насильницької зміни конституційного ладу України, пропаганди війни, дискримінації чи іншого незаконного контенту в українських засобах масової інформації, визначені, зокрема, Кримінальним кодексом України та Законом України «Про телебачення і радіомовлення».
З огляду на це коаліція «За вільний Інтернет» закликала ініціаторів законопроекту відкликати документ, а народних депутатів не підтримувати його.
Учасниками коаліції «За вільний Інтернет», зокрема, є громадські організації «Платформа прав людини», «Центр інформації про права людини», «Кримська правозахисна група», представництво Freedom House в Україні.
Громадські організації-підписанти: Національна спілка журналістів України, Академія української преси, Центр громадянських свобод та громадські організації «Інститут масової інформації», «Донецький інститут інформації», «Детектор медіа» та «Інформаційна безпека».
Раніше комітет ВРУ з питань інформатизації та зв’язку відправив на доопрацювання законопроект №6688, який може дозволити без рішення суду блокувати сайти на 48 годин. Ініціаторами документу №6688 також є Іван Вінник, Дмитро Тимчук та Тетяна Чорновол.