Напруга у відносинах між Україною і РФ в Азовському і Чорному морях продовжуватиме посилюватись, «бо кожна зі сторін буде підтверджувати суверенні права та спроможності дій на морі».
Про це йдеться в звіті розвідувального співтовариства США щодо основних загроз, що стоять перед світом, передає Центр журналістських розслідувань з посиланням на «Голос Америки».
Зазначається, що звіт 29 січня представиви директор Національної розвідки США Ден Коутс.
«Напруга у двосторонніх відносинах продовжуватиме посилюватись в Чорному та Азовському морях, бо кожна зі сторін буде підтверджувати суверенні права та спроможності дій на морі.
РФ продовжить військову політичну та економічну дестабілізацію України для того, щоб зашкодити зусиллям Києва з інтеграції до ЄС та посилення зв’язків із НАТО», – наголошується у доповіді Коутса.
«Перехоплення Росією українських кораблів в Керченській протоці та затримування команд суден в листопаді 2018 року демонструє готовність РФ обмежувати свободу навігації України в регіоні і вчиняти політичний тиск на керівництво країни, особливо напередодні виборів в Україні цього року», – йдеться у документі.
«Кремль намагатиметься утримати і, за можливості, розширити свій вплив у країнах колишнього Радянського Союзу, які він вважає, належать до його сфери впливу», – заявили у розвідслужбах США.
Масштабний напад РФ на Україну американська розвідка вважає «операційно можливим, але не вірогідним».
«Ми оцінюємо, що масштабний напад з боку України, або російських формувань є операційно можливим, але не вірогідним у 2019 році», – підкреслив у своєму звіті Коутс.
Як повідомлялось, 25 листопада кораблі Прикордонної служби ФСБ РФ і ЧФ РФ обстріляли і захопили два малих броньованих артилерійських катери «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдовий буксир «Яни Капу» ВМС України, що після невдалої спроби пройти Керче-Єнікальским каналом до Маріуполя, взяли курс на Одесу і вийшли з 12-мильної зони від узбережжя Криму.
27 і 28 листопада в окупованому Криму «суди» Сімферополя і Керчі заарештували до 25 січня 2019 року 24 військовополонених українських моряків, затриманих під час захоплення російським військовими в Чорному морі кораблів ВМСУ.
30 листопада військовополонених моряків ВМСУ етапували з окупованого Криму до Москви в СІЗО Лефотово і «Матросская тишина».
Розслідувачі міжнародної групи Bellingcat вказують, що оприлюднена ФСБ РФ інформація про захоплення кораблів і моряків ВМСУ в Чорному морі показує, що обстріл російськими військовими МБАК «Бердянськ» стався в міжнародних водах.
Всі 24 українських моряка, захоплені в Чорному морі російськими військовими в ході атаки на кораблі ВМСУ, заявили слідству ФСБ, що є військовополоненими.
28 грудня прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що у Кремлі не вважають військовополоненими українських моряків, захоплених російськими військовими.
Канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Емманюель Макрон зажадали від Росії негайно звільнити захоплених російським військовими моряків ВМСУ без висунення будь-яких умов.