ФСБ продовжує чинити психологічний тиск на військовополонених моряків ВМСУ – Полозов

Новини
Військовополонений моряк ВМСУ Андрій Оприско Фото: c-inform.info

Слідчі ФСБ продовжують чинити психологічний тиск на військовополонених українських моряків, які утримуються в московському СІЗО «Лефортово», щоб змусити їх дати свідчення на їх товаришів.

Про це повідомив на своїй сторінці в Facebook російський адвокат Микола Полозов, який координує роботу команди захисту українських моряків, передає Центр журналістських розслідувань.

«Військовополоненого моряка Андрія Оприска кілька днів тому викликали до слідчого кабінету СІЗО, де якийсь чоловік (імовірно оперативний співробітник ФСБ) за відсутності адвоката почав задавати йому питання щодо умов утримання, стану здоров’я і обставин справи. Оприско було запропоновано дати свідчення на інших військовополонених. Андрій Оприско категорично відмовився відповідати на питання незнайомця», – написав Полозов.

За його словами, це не перший випадок тиску на Оприска, близько місяця тому до нього також приходили невідомі з розмовами і питаннями.

Полозов додав, що за погодженням з адвокатом, український моряк подав заяву, що не бажає мати жодних розмов ні з ким без присутності адвоката або консула.

«Випадок не поодинокий, психологічний тиск на військовополонених, в порушення положень третьої Женевської конвенції «Про поводження з військовополоненими» здійснюється як безпосередньо силами оперативників ФСБ, так і за допомогою так званої «внутрішньокамерної розробки», коли співкамерник військовополоненого свідомо діє в інтересах спецслужби. Всі подібні факти нами ретельно фіксуються. Кожен військовополонений повідомлений своїм адвокатом про свої права і знає алгоритм дій, в разі виникнення ситуації з наданням психологічного тиску подібного роду», – зазначив адвокат.

29 грудня 2018 року Микола Полозов повыдомив, що слідчі ФСБ тиснуть на утримуваних в московських СІЗО військовополонених моряків ВМСУ, намагаючись у відсутності адвокатів схилити їх до визнання провини в скоєнні кримінального злочину, самообмови, або обмови когось із їхніх товаришів.

Нагадаємо:

  • 25 листопада 2018 року кораблі Прикордонної служби ФСБ РФ і ЧФ РФ обстріляли і захопили два малих броньованих артилерійських катери «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдовий буксир «Яни Капу» ВМС України, що після невдалої спроби пройти Керче-Єнікальским каналом до Маріуполя, взяли курс на Одесу і вийшли з 12-мильної зони від узбережжя Криму.
  • 27 і 28 листопада в окупованому Криму «суди» Сімферополя  і Керчі заарештували до 25 січня 2019 року 24 військовополонених українських моряків. 30 листопада їх етапували з окупованого Криму до Москви в СІЗО Лефотово і «Матросская тишина».
  • Розслідувачі міжнародної групи Bellingcat вказують, що оприлюднена ФСБ РФ інформація про захоплення кораблів і моряків ВМСУ в Чорному морі показує, що обстріл російськими військовими МБАК «Бердянськ» стався в міжнародних водах.
  • 16 січня 2019 року Лефортовський райсуд Москви продовжив арешт 21 моряку до 24 квітня. Андрій Ейдер, Андрій Артеменко і Василь Сорока залишаються в СІЗО до 26 квітня.
  • 24 січня ПАРЄ в своїй резолюції закликала РФ негайно звільнити захоплених українських моряків і забезпечити надання їм допомоги відповідно до вимог міжнародного гуманітарного права, зокрема, Женевської конвенції про поводження з військовополоненими.