Реальна ситуація з навчанням рідною мовою в Криму значно гірше, ніж заявлена «Міністерством освіти» півострова.
Такий висновок зробили експерти Кримської правозахисної групи після проведеного моніторингу освіти на півострові, пише Центр журналістських розслідувань.
Згідно з результатами моніторингу, в Криму не залишилося жодної школи, в якій вивчення всіх предметів ведеться українською мовою. Класів з українською мовою навчання також значно менше, ніж заявлено «владою» Криму. Школи, які офіційно заявлені як школи з кримськотатарською мовою навчання, фактично такими не є, а навчання в них ведеться як кримськотатарською, так і російською мовою, відзначили в Кримській правозахисній групі.
Експерти провели моніторинг 24 кримських шкіл, опитали керівництво навчальних закладів, викладачів і батьків учнів. У тому числі правозахисники відвідали три кримських школи, які, як стверджують в російському Міністерстві освіти Криму, проводять навчання кримськотатарською мовою і одну школу, в якій, за словами кримських чиновників, здійснюється навчання українською мовою.
З 18 відвіданих правозахисниками шкіл, в яких, за словами кримських чиновників, є класи з кримськотатарською мовою навчання, в десяти школах вивіски на вході до установи розміщені тільки на російській мові.
При цьому в так званій «Конституції Республіки Крим», прийнятій 11 квітня 2014 року після незаконної окупації півострова Росією, стверджується, що «державними мовами» в Криму є російська, українська і кримськотатарська мови.
Нагадаємо:
- В окупованому Криму з 16 шкіл з кримськотатарською мовою навчання залишилося лише сім. Всі сім українських шкіл, які діяли до окупації, переведені на російську мову навчання.
- 19 грудня 2017 року Генеральна Асамблея ООН прийняла оновлену резолюцію з прав людини в окупованому Криму. У документі міститься вимога до Росії виконати тимчасові заходи рекомендацій Міжнародного суду ООН про скасування заборони Меджлісу кримськотатарського народу в Криму і забезпечити навчання українською і кримськотатарською мовами на півострові.