МінТОТ при підготовці пропозицій щодо застосування санкцій використовує дані розвідувальних спільнот – Тука

Новини
Георгій Тука, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та ВПО України Фото: investigator.org.ua

Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб (МінТОТ) України при підготовці пропозицій щодо застосування санкцій до компаній та фізосіб використовує, серед іншого, дані розвідувальних спільнот, й не тільки українських.

Про це заступник очільника МінТОТ Георгій Тука, який також є заступником голови Міжвідомчої комісії з підготовки консолідованої позиції України в позовній роботі проти РФ в міжнародних судах, заявив в ефірі програми «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).

«Зазвичай, для того, щоб зібрати той чи інший кейс, треба підготувати певну доказову базу, бо вся ця інформація береться не з повітря. Не можна, виходячи лише тільки, наприклад, з телевізійного сюжету, запроваджувати державні санкції. Тому робота ця достатньо нудна. Нам в цьому зборі доказової бази допомагають різні представники розвідувальних спільнот, і досить часто не тільки наших. Тому робота не дуже швидко йде», – сказав Тука.

Він додав, що для застосування санкцій проти фізичних осіб необхідно їх точно ідентифікувати.

«Якщо нам навіть відомо, що, наприклад, Іванов Петро Іванович вчинив ті чи інші дії, то для того, щоб впроваджувати санкції конкретно до нього, а не до всіх Іванових Петрів Івановичів, потрібно подавати точні ідентифікаційні дані цієї людини – і номер паспорта, і місце реєстрації цієї людини, а це все займає час», – вказав заступник міністра.

Після цього, зазначив Тука, МінТОТ надсилає санкційні пропозиції іншим центральним органам виконавчої влади для внесення зауважень.

«І іноді бувають зауваження. Я особисто три рази стикався з ситуацією, коли наші колеги аргументували той факт, що без надання конкретних паспортних даних вони не можуть ввести санкції проти конкретної людини. Бо, по-перше, може бути людина – стовідсотковий тезка, а по-друге, така людина може бути громадянином України. Згідно з чинним законодавством, ми не маємо права вводити санкції проти громадян України. Ні для кого не є таємницею, що переважна більшість мешканців Криму є громадянами України, попри те, що вони прийняли одночасно і російське громадянство. І з цим треба теж досить уважно балансувати, бо ми можемо наразитися від таких людей на позов до міжнародних судів з прав людини», – наголосив Тука.

Нагадаємо:

  • 19 березня президент України увів в дію рішення РНБО про розширення санкційних списків фізичних і юридичних осіб РФ, які причетні до будівництва Керченського мосту, нападу на кораблі ВМСУ біля Керченської протоки, організовували псевдовибори на окупованих територіях Донбасу та Криму, незаконно використовують музейне зібрання України. До списку також додані керівники Ради Федерації та депутати Держдуми РФ.
  • До нових санкційних списків РНБО, зокрема, увійшли громадяни Росії, санкції США до яких були застосовані ще 2014 року. Серед них – 25 державних діячів та бізнесменів, причетних до окупації Криму, які були виявлені дослідженням Центру журналістських розслідувань влітку 2018 року.
  • Також до оновленого українського списку санкцій включено російські компанії-перевізники, що брали участь у перевезенні російських військ та техніки до Криму під час анексії, компанії, які будували Керченський міст та газопровід Краснодарський край – Крим, а також компанії російських олігархів – Олега Дерипаски, Олексія Мордашова та Геннадія Тимченка.