Чотирьом військовополоненим морякам ВМСУ провели психіатричну експертизу без адвокатів – Полозов

Новини

У Москві військовополоненим українським морякам Денису Гриценко, Михайлу Власюку, Андрію Драчу та В’ячеславу Зінченко провели в інституті Сербського психіатричну експертизу без присутності адвокатів.

Про це з посиланням на підзахисного Гриценко повідомив російський адвокат Микола Полозов, який координує роботу команди захисту українських моряків, передає Центр журналістських розслідувань.

«Гриценко розповів, що 26 березня його, Михайла Власюка, Андрія Драча і В’ячеслава Зінченка вивозили в інститут Сербського для проведення психіатричної експертизи. Експертиза проходила за відсутності адвокатів (сьогодні слідство видало також постанову про відмову в задоволенні клопотання про присутність адвоката при проведенні експертизи)», – зазначив Полозов.

За його словами, в ході експертизи Денис Гриценко відповів на запитання експертів в рамках ст.17 III Женевської конвенції, яка регламентує правила поведінки військовополоненого при проведені допиту.

«Відповідати на питання за фактичними обставинами Денис Гриценко відмовився», – додав адвокат.

Також Полозов повідомив, що 1 квітня відбулися слідчі дії стосовно Гриценка. Слідство ознайомило моряка і його адвокатів з двома постановами про призначення експертизи бойових модулів на МБАК «Нікополь» і «Бердянськ», захоплених російськими військовими.

«Захист заперечувала проти призначення даної експертизи, оскільки слідчий, який виніс постанову, не індивідуалізував озброєння, яке передається експертам. Не вказав кількість і серійні номери предметів», – підкреслив адвокат.

Також Полозов повідомив, що в ході слідчих дій було заявлено клопотання про долучення доповіді Управління Верховного Комісара з прав людини (УВКПЛ) ООН, згідно з якою всі 24 захоплених військових моряки наділені статусом військовополонених і знаходяться під захистом III Женевської конвенції.

Нагадаємо:

  • 25 листопада 2018 року кораблі Прикордонної служби ФСБ РФ і ЧФ РФ обстріляли і захопили два малих броньованих артилерійських катери «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдовий буксир «Яни Капу» ВМС України, що після невдалої спроби пройти Керче-Єнікальским каналом до Маріуполя, взяли курс на Одесу і вийшли з 12-мильної зони від узбережжя Криму.
  • 27 і 28 листопада в окупованому Криму «суди» Сімферополя  і Керчі заарештували до 25 січня 2019 року 24 військовополонених українських моряків. 30 листопада їх етапували з окупованого Криму до Москви в СІЗО Лефотово і «Матросская тишина».
  • Розслідувачі міжнародної групи Bellingcat вказують, що оприлюднена ФСБ РФ інформація про захоплення кораблів і моряків ВМСУ в Чорному морі показує, що обстріл російськими військовими МБАК «Бердянськ» стався в міжнародних водах.
  • 16 січня 2019 року Лефортовський райсуд Москви продовжив арешт 21 моряку до 24 квітня. Андрій Ейдер, Андрій Артеменко і Василь Сорока залишаються в СІЗО до 26 квітня.
  • 24 січня ПАРЄ в своїй резолюції закликала РФ негайно звільнити захоплених українських моряків і забезпечити надання їм допомоги відповідно до вимог міжнародного гуманітарного права, зокрема, Женевської конвенції про поводження з військовополоненими.
  • Слідче управління ФСБ РФ всупереч третій Женевській конвенції відправило на психіатричну експертизу всіх 24 військовополонених українських моряків, що утримуються в московському СІЗО «Лефортово».