На Херсонщині 31 березня, в день голосування у першому турі виборів президента України експерти Комітету виборців України зафіксували проблеми зі списками виборців.
Про це у вівторок, 2 квітня,на прес-конференції у медіа-центрі «IPC-Херсон» повідомив голова Херсонської обласної організації КВУ Дементій Бєлий, передає Центр журналістських розслідувань.
«Частина громадян не знайшли себе в списках виборців у день голосування, хоч заявляли, що отримали іменні запрошення. Перед другим туром органам ведення реєстру виборців спільно з виборчими комісіями варто з’ясувати, чому такі проблеми мали місце та напрацювати шляхи їх вирішення. А представникам правоохоронних органів варто здійснити перевірки на предмет дотримання Закону України «Про державний реєстр виборців», – зазначив Дементій Бєлий.
Крім того, в окремих випадках КВУ зафіксував використання таких недоброчесних технологій, як спроби контрольованого голосування. Ці факти носили поодинокий характер. У КВУ закликали поліцію належним чином розслідувати такі випадки та притягнути винних до відповідальності.
«КВУ в цілому позитивно оцінює діяльність правоохоронців щодо недопущення порушень в день голосування. Правоохоронні органи належним чином забезпечували правопорядок на виборчих дільницях і реагували на порушення виборчого законодавства», – сказав голова обласної організації КВУ.
За словами експертів КВУ, підрахунок голосів виборців, транспортування виборчої документації та встановлення підсумків голосування загалом відбулись без суттєвих порушень.
Проблемою стало неправильне трактування представниками дільничних виборчих комісій права присутності спостерігачів під час підрахунку голосів. Комісії масово відмовляли в такому праві спостерігачам, які прибували у приміщення для голосування після початку засідання комісій із підрахунку. При цьому керівництво комісій чомусь посилалася на інструктаж поліції.
Як зазначають в КВУ, основними проблемами на цьому етапі стали неправильне складання протоколів про підрахунок голосів виборців на дільницях, що зумовило потребу у виготовленні уточнених протоколів, та великі черги в ОВК при прийомі виборчої документації. В окремих округах було зафіксовано випадки підписання порожніх протоколів та транспортування виборчих документів до ОВК разом з печатками ДВК.
Загалом, вважають експерти КВУ, виборці на Херсонщині мали можливість зробити поінформований вибір у день голосування. Лише в окремих випадках на дільницях були відсутні інформаційні плакати кандидатів. У всіх інших ситуаціях комісії виконували вимоги закону і надавали громадянам всю потрібну інформацію.
Нагадаємо:
- За інформацією громадянської мережі ОПОРА, у Херсонській області комплексних порушень на виборах президента України помічено не було, голосування можна вважати такими, що відбулось.