Проект закону про підтримку громадян України, що перебувають у якості політичних в’язнів та військовополонених в Росії та на окупованих територіях Криму та Донбасу, не підтримується Верховною Радою через те, що ним передбачено витрату коштів на соціальний захист.
Про це Альона Луньова, менеджер з адвокації Центру інформації про права людини, повідомила у програмі «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).
“Законопроект №8205, співавтором якого є Ірина Геращенко, більш широко охоплює цю тему і покликаний допомогти і особам, які в Росії відбувають незаконне покарання, і в Криму, і на сході. Проте чомусь цей законопроект не підтримується головами фракцій і не потрапляє в порядок денний пленарних засідань. І ми вчора вимагали, щоб саме цей законопроект потрапив у порядок денний”, – сказала Альона Луньова.
За її словами, публічної позиції з цього приводу керівництво Верховної Ради не оприлюднювало, але перший віце-спікер парламенту Ірина Геращенко назвала причиною несприйняття проекту передбачену ним витрату коштів.
“На одному з виступів пані Ірина Геращенко сказала, що той законопроект, який ми підтримуємо, вимагає більших коштів. І справді, він вимагає коштів, бо це соціальний захист, це медична допомога, юридична допомога, соціальне житло тощо”, – сказала правозахисниця.
Водночас, вона зауважила, що держава вже другий рік поспіль виділяє гроші на підтримку громадян України, позбавлених особистої свободи через дії Росії – ця сума становить 96 млн гривень. Тому Альона Луньова не вважає потребу у витраті коштів аргументов у питанні законодавчої підтримки бранців Кремля та їхніх сімей.
“Потрібно зазначити, про яку кількість осіб ми зараз говоримо – це 300-500 людей на всю країну. Це те, що ми можемо собі дозволити, і про цих людей ми не маємо ніякого права забувати”, – зауважує вона.
Натомість, за словами Луньової, підтримку Верховної Ради отримує законопроект № 8337, який зміни до закону про боротьбу із тероризмом, а відтак регулює соціальний захист лише тих громадян України, які позбавлені особистої свободи на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Також цим проектом встановлюється норма, згідно з якою посвідчення колишнім заручникам видається за наявності відповідної справки від Служби безпеки України, що не є функцією цієї служби.
Нагадаємо:
- В Києві 13 травня родичі українських заручників та правозахисники вимагали від Верховної Ради України не ухвалювати популістський законопроект, який, на їх думку, лише імітує захист заручників Кремля. Замість нього учасники акції закликали підтримати законопроект №8205, покликаний надати соціальний статус та реальні гарантії заручникам Кремля.
- Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб отримало 96 млн грн на допомогу українським політв’язням, які утримуються в РФ та в окупованих Криму і на Донбасі, а також їх родинам. Проте міністерство не може їх використати через відсутність відповідного Положення Кабінету міністрів України, повідомила керівник Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.