Верховна Рада прийняла в цілому внесений Володимиром Зеленським законопроект про процедуру імпічменту президента України.
За законопроект №1012 «Про особливу процедуру усунення президента України з поста (імпічмент)» у вівторок, 10 вересня, проголосували 245 народних депутатів на пленарному засіданні парламенту, повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на агентство Інтерфакс-Україна.
Закон підтримали тільки нардепи від фракції «Слуга народу».
Після голосування спікер Ради Дмитро Разумков оголосив перерву на 30 хвилин і запросив на нараду керівників фракцій, оскільки у представників фракцій були зауваження до законопроекту, і вони не хотіли підтримувати голосування в цілому.
Згідно з документом, Верховна Рада може усунути президента України з поста в порядку імпічменту виключно в разі вчинення ним державної зради або іншого злочину.
«Підставою для ініціювання імпічменту є письмове подання, підписане більшістю народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради, підписи яких не відкликаються … Верховна Рада більшістю голосів народних депутатів України від її конституційного складу приймає рішення щодо ініціювання імпічменту та включення його до порядку денного сесії Верховної Ради як невідкладного», – зазначено в законопроекті.
У разі включення до порядку денного питання про ініціювання імпічменту Верховна Рада створює спеціальну тимчасову слідчу комісію для проведення розслідування факту та обставин вчинення президентом державної зради або іншого злочину.
Президент, у свою чергу, згідно із законопроектом, може користуватися в процедурі імпічменту послугами захисників.
Пленарне засідання Ради, на якому розглядаються висновки і пропозиції комісії, має бути відкритим, за винятком випадків, коли оприлюднюється інформація становить державну таємницю.
Після прийняття Верховною Радою рішення про звинувачення президента парламент повинен звернутися до Конституційного і Верховного судів.
«У разі отримання висновків Конституційного суду і Верховного суду відповідно про додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про імпічмент і про те, що діяння, в яких звинувачується Президент України, містять ознаки державної зради або іншого злочину, Верховна Рада … приймає рішення про усунення президента України з поста в порядку імпічменту … Постанова вважається прийнятою, якщо за неї проголосувало не менше 3/4 народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради», – пояснюється в законопроекті.
У разі неприйняття Верховною Радою постанови про імпічмент головуючий від імені парламенту приносить чолі держави вибачення.
Відставка президента за власним бажанням є підставою для припинення процедури імпічменту на будь-якій стадії, а також для закриття відповідних виробництв в Конституційному і Верховному судах.
Нагадаємо:
- 29 травня президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради проект закону про імпічмент глави держави.
- 3 вересня Верховна Рада проголосувала за зняття недоторканності з народних депутатів, підтримавши законопроект №7203.