Нідерланди перекваліфікували Цемаха в підозрюваного у справі MH17 – євродепутатка

Новини
Володимир Цемах Фото: УНІАН

Прокуратура Нідерландів перекваліфікувала переданого Україною в рамках обміну Росії бойовика «ДНР» Володимира Цемаха, який раніше вважався ключовим свідком у справі про знищення малайзійського літака рейсу MH17 у небі над Донбасом, в підозрювані.

Про це в інтерв’ю DW повідомила депутатка Європарламенту від Нідерландів Каті Пірі в середу, 11 вересня, передає Центр журналістських розслідувань.

За її словами, міжнародна слідча група (JIT) і нідерландський прокурор поширили лист, в якому говорилося про те, що відповідно до недавньої інформацієї, що з’явилася цього літа, тепер Цемаха розглядають в якості одного з підозрюваних у справі MH17.

Каті Пірі стала автором відкритого листа, підписаної 4 вересня 40 депутатами Європарламенту, в якому вони закликали президента України Володимира Зеленського не допустити видачі Володимира Цемаху Москві. На думку Пірі, Україна заплатила занадто високу ціну за повернення на батьківщину своїх громадян.

Як заявила Пірі, рішення Києва включити Цемаха в список для обміну ув’язненими з Росією стало вкрай болючим і для Нідерландів, і для родичів жертв збитого MH17.

«З міжнародної точки зору Україна має зобов’язання, що передбачають всебічне співробітництво в спробах знайти відповідальних за збитий літак MH17. І віддавши одного з підозрюваних Москві, Україна тим самим не стримала свою обіцянку», – сказала євродепутатка.

Як вказує Пірі, наполеглива вимога Росії віддати їй Цемаха свідчить про те, що Москва визнає свою провину у катастрофі Боїнга рейсу MH17. Тепер немає практично ніяких шансів на те, що міжнародній слідчій групі JIT вдасться допитати Цемаха, впевнена вона.

«Зрозуміло, ми можемо попросити Росію надати його для допиту. Але ми не настільки наївні. Якби Москва хотіла, щоб його можна було викликати на допит, вона б так не наголошувала на необхідності його видачі. Тому я боюся, що Цемах більше ніколи не з’явиться в суді в якості свідка», – зазначила Пірі.

Тим часом Росія відпустила Цемаха і він повертається додому в так звану «ДНР», тобто фактично на окуповану територію України.

Як пише видання INFORESIST, дочка бойовика Марія Левченко-Цемах опублікувала фото разом з батьком і повідомила, що вони повертаються до «ДНР». Відповідний пост вона розмістила в російській соцмережі «ВКонтакте».

«Ну що, є в житті щастя, є справедливість, є хороші люди! Теперть жити трохи легше. Ура, дорогі мої! Їдемо додому!», – написала Марія Левченко-Цемах.

Марія Левченко-Цемах і Володимир Цемах Фото: ВКонтакте Мария Левченко-Цемах

Як вважає кореспондент Радіо Свобода Крістофер Міллер, РФ відпустила Цемаха навмисно, щоб уникнути претензій від Нідерландів, які вимагали його видачі.

«Звичайно, це означає, що, коли уряд Нідерландів знову просить Росію видати Цемаха, вона може просто сказати: «У нас його немає, він в Україні». Це також означає, що якщо «трагедія» спіткає Цемаха – а-ля Захарченко і т.д. – Росія може сказати: «Це сталося в Україні», – написав журналіст у мікроблозі Twitter.

Нагадаємо:

  • 17 липня 2014 року в Донецькій області поруч із селищем Шахтарськ в зоні бойових дій було збито Боїнг-777 «Малайзійських авіалііній», що слідував рейсом MH17 «Амстердам-Куала-Лумпур». Всі 298 осіб, які перебували на борту літака, загинули.
  • У червні 2019 року СБУ в ході спецоперації затримала Цемаха на окупованому Донбасі і вивезла його на підконтрольну територію України. Його підозрюють у перевезенні зенітно-ракетного комплексу «Бук» в Донецьку в 2014 році, коли з нього був збитий літак рейсу MH17.
  • 29 червня Шевченківський райсуд Києва заарештував Цемаха на два місяці. № вересня суд продовжив його арешт.
  • 4 вересня 40 депутатів Європейського парламенту у листі попросили президента України Володимира Зеленського не включати в список обміну полоненими з РФ Володимира Цемаху, якого підозрюють у перевезенні російського зенітно-ракетного комплексу «Бук», з якого був збитий Боїнг-777 «Малайзійських авіалііній».
  • 5 вересня Апеляційний суд Києва змінив запобіжний захід Цемаху і відпустив його під особисте зобов’язання.
  • У міжнародній Спільній слідчій групі (JIT), яка займається розслідуванням справи про збиття «Боїнга» рейсу MH17, заявили, що хотіли б поговорити Володимиром Цемахом і виказали розчарування, тим, що не зможуть з ни поговорити, бо Україна передає його РФ.
  • 7 вересня президент Володимир Зеленський повідомив, що Володимир Цемах, якого вважають одним зі свідків у справі про збиття малайзійського «Боїнга» рейсу MH17 у небі над Донбасом, був допитаний перед відправкою до Росії.
  • Спільна слідча група, яка розслідує збиття над Україною літака MH17 17 липня 2014 року, назвала чотирьох підозрюваних у цій справі. Це росіяни Ігор Гіркін, Сергій Дубінський, Олег Пулатов і українець Леонід Харченко.