Під час проектування другої черги Каховської гідроелектростанції (ГЕС) мають бути враховані можливі негативні наслідки для природи Херсонщини. В іншому разі є загроза втрати унікальних видів флори та фауни, або й всієї екосистеми нижнього Дніпра.
Про це сайту IPC-Херсон розповів директор Національного природного парку «Нижньодніпровський» Олексій Чачібая.
«Ми (нацпарк «Нижньодніпровський» – ред.) маємо безпосереднє відношення до будівництва цього об’єкту, адже відповідаємо за всю екосистему пониззя Дніпра, що може зазнати відчутної шкоди, якщо не будуть враховані наші зауваження при проектуванні ГЕС», – сказав Чачібая.
За його словами, будівництво нової черги ГЕС може мати низку наслідків для екосистеми дніпровських плавнів. По-перше буде, змінено інтенсивність течії. Шлюзи на новій електростанції будуть відкриватися лише на декілька годин на день, що зумовить різке пікове підняття рівня води у пониззі Дніпра.
Директор нацпарку вважає, що для унеможливлення підмивання дніпровських берегів доцільно їх попередньо укріпити. Це стосується й самого міста Нова Каховка – тут може з’явитися нова бетонна набережна.
Також часткове підняття рівня води може спричинити зникнення кількох дубових гаїв на островах нижнього Дніпра. Щоб компенсувати цю ситуацію, Чачібая вважає за потрібне висадити відповідну кількість нових дерев на верхніх терасах дніпровських круч. Схожа ситуація і з можливим підтопленням гніздівель кількох видів рідкісних птахів. Науковці пропонують перенести їх гнізда на більш безпечну територію.
«Наша позиція залишається незмінною. Ми виступаємо за мінімізацію можливого негативу від майбутнього будівництва ГЕС. Та з точки зору науковців, є також і позитивні моменти в новому проекті. Тож ми маємо зробити все, щоб об’єкт приніс мінімум шкоди та максимум користі екології», – підсумував директор НПП «Нижньодніпровський».
На даний час Каховська ГЕС імені П.С.Непорожнього є шостим і останнім ступенем нижчої частини каскаду гідроелектростанцій на річці Дніпро. Входить до складу ПАТ «Укргідроенерго». Утворює на Дніпрі найбільше за обсягом води Каховське водосховище.
Каховська ГЕС-2 має стати сьомим і останнім ступенем нижчої частини каскаду гідроелектростанцій на Дніпрі.
Нагадаємо:
- Рішення про будівництво другої черги Каховської ГЕС було прийнято шість років тому. Наразі проект знаходиться на стадії розробки.
- 10 березня 2017 року Кабмін України схвалив техніко-економічне обґрунтування будівництва Каховської ГЕС-2 вартістю 13,47 млрд. грн. Будівництво ГЕС буде фінансуватися за рахунок тарифу на виробництво електроенергії ПАТ «Укргідроенерго», власних коштів підприємства, а також кредитів під держгарантії на умовах співфінансування з Європейським банком реконструкції та розвитку та з Європейським інвестиційним банком. Орієнтовно, сума кредитів складе понад 12 млрд. грн. Тривалість будівництва – 72 місяці.