Генасамблея ООН прийняла резолюцію, що закликає Росію вивести свої війська з окупованого Криму і припинити тимчасову окупацію території України.
За ухвалення резолюції проголосували 63 країни, проти – 19.
Як повідомляє Кримська правозахисна група, документ «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, Україна, а також частин Чорного та Азовського морів» був розроблений Україною, країнами ЄС, США, Канадою, і Туреччиною.
«В результаті щоденної і часто не публічної роботи Кримської правозахисної групи/Crimean Human Rights Group з документування і передачі необхідних доказів і інформації до відповідних інститутів про військові злочини Росії в Криму в прийняту резолюцію увійшли пункти:
- відповідно до міжнародного гуманітарного права окупованій державі заборонено примушувати осіб служити в її збройних або допоміжних силах, в тому числі за допомогою тиску або пропаганди на користь добровільного вступу в армію, і засуджуючи призовну кампанію в Криму і кримінальне переслідування жителів Криму за ухилення від призову;
- будучи стурбованою спробами використати освіту дітей в Криму для їхньої індоктринації з метою їх призову в російські збройні сили».
Координатор Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник зазначила, що на відміну від резолюції 2018 року в оновленій резолюції чітко звучить вимога припинити призов в армію, а пропаганда такої служби названа порушенням норм МГП, засуджується кримінальне переслідування за ухилення від армії, а також, що дуже важливо, тепер окремо звучить проблема мілітаризації кримських дітей через систему російської освіти.
- У ніч на 23 грудня 2018 року в Нью-Йорку Генеральна асамблея ООН прийняла нову резолюцію про окупацію і мілітаризації Криму РФ «Ситуація з правами людини в Автономній республіці Крим та місті Севастополь, Україна», внесену Україною.
- 19 грудня 2017 року Генасамблея ООН прийняла оновлену резолюцію з прав людини в окупованому Криму, в якій міститься вимога до Росії виконати тимчасові заходи рекомендацій Міжнародного суду ООН від 19 квітяня 2017 року про скасування заборони Меджлісу кримськотатарського народу в Криму і забезпечити навчання українською і кримськотатарською мовами на півострові. Також в документі йдеться, що Росія здійснює міжнародний злочин, незаконно призиваючи до Збройних сил РФ жителів окупованих Криму і Севастополя та проводячи військову пропаганду серед дітей та молоді півострова.
- 18 грудня 2018 року Генасамблея ООН ухвалила ініційовану Україною резолюцію «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, України, районів Чорного та Азовського морів».