Законопроектом про пенсії Україна визнає зобов’язання щодо забезпечення виплат жителям окупованих територій – Третьякова

Новини
Голова Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова Фото: realist.online

Результатом прийняття Верховною Радою законопроекту №2083-д стане визнання Україною зобов’язань щодо забезпечення пенсійних виплат жителям окупованих територій Донбасу і Криму, оскільки вони українські громадяни. Пенсіонери, які проживають на непідконтрольних українському уряду територіях, мають право отримувати українську пенсію, навіть якщо вони отримують виплати з боку окупаційної «влади».

Про це в інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна заявила одна з авторок законопроекту, голова Комітету Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова.

«Це визнання зобов’язань щодо пенсійного забезпечення перед внутрішньо переміщеними особами і перед людьми, які не змогли виїхати з території ОРДЛО і їздять сьогодні за пенсією за процедурою, яка максимально ускладнена. Так склалося, що попередній уряд не хотіло визнавати своїх зобов’язань перед цими людьми. Цей законопроект – це визнання зобов’язань і визнання ще того, що громадяни, які перебувають на тій території – це наші громадяни. І якщо вони за Конституцією наші громадяни, то ми займаємося захистом їх прав так само, як і іншої людини, яка живе на нашій території», – сказала Третьякова.

Також вона вважає, що пенсіонери, які проживають на окупованих територіях Донбасу і Криму, маю право отримувати як українську пенсію, так і виплати з боку окупаційної «влади».

«Ми не визнаємо окупанта і його дії, ми не визнаємо ті «пенсії» і «документи», ми не визнаємо те, що там відбувається. На технічному рівні ми не будемо з’ясовувати, що людині там платять, а будемо забезпечувати його пенсією, тому що це наш громадянин і у нас з ним, як у держави, є зв’язок», – підкреслила глава Комітету.

За її словами, отримання виплат від Пенсійного фонду РФ в Криму і «пенсійних фондів» так званих «ДНР» і «ЛНР» не може стати підставою для невиплати пенсій України.

«Це пенсіонери 60-70-80 років, вони не можуть відкрити тут бізнес, вони не можуть платити за оренду житла, не можуть отримати тут підтримку – вони залишилися там. І нехай вони навіть отримують по дві пенсії – хіба це має розірвати зв’язок з нашою державою і зі мною як з політиком?», – зазначила Третьякова.

На її думку, виплати пенсій окупантами місцевим жителям можна розглядати ще одним видом санкцій проти Росії, оскільки вони створюють додаткове навантаження на її бюджет.

«Я згодна з тим, що вони отримують пенсію від російського уряду, нехай вони економічно його розоряють і це буде своєрідним видом санкцій, який йде на користь наших громадян, які там проживають. Нехай отримують дві пенсії, і хоча б так Росія компенсує цим людям ті незручності, які вона їм доставила», – вважає народна депутатка.

Як повідомлялось, Верховна Рада зможе розглянути законопроєкт про виплату пенсій жителям окупованих територій Донбасу лише в січні 2020 року. Нардепи не встигли його розглянути до кінця поточного року.

Нагадаємо:

  • 26 листопада в Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №2083-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на пенсію». Він повинен вирішити питання виплати пенсії громадянам, які проживають на тимчасово непідконтрольних української влади територіях. Зокрема, законопрєкт передбачає відв’язування виплати пенсій від статусу внутрішньо переміщеного особи.
  • Законопроєкт щодо пенсій не передбачає виплат безпосередньо на непідконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей, а також в анексованому Криму.
  • Голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Дмитро Лубінець пояснив, яким чином планується виплачувати пенсії і заборгованність по ним громадянам України з тимчасово окупованих територій ОРДЛО відповідно до нового законопроєкту №2083-д. За його словами, людина буде отримувати пенсію за цей місяць і автоматично ще одну пенсію за рахунок того боргу, який вже є перед цією людиною з боку України.
  • На думку правозахисників «Донбас SOS», законопроєкт №2083-д допоможе найбільш уразливішій категорії населення – переселенцям, людям похилого віку та людям, які проживають на непідконтрольних територіях.
  • За даними Українського офісу ООН з координації гуманітарних питань, понад 560 тисяч людей похилого віку були позбавлені доступу до пенсій на Донбасі через бюрократичні перепони.
  • Станом на кінець листопада 2019 року сума боргу Пенсійного фонду України пенсіонерам з непідконтрольної українському уряду території Донбасу становить вже 86 млрд грн.