Нафтогаз уточнив міжнародному трибуналу оцінку збитків від захоплення РФ кримських активів

Новини
Самоподъемная плавучая буровая установка"Петро Годованець" ГАО "Чорноморнафтогаз".

НАК «Нафтогаз України» завершив подання у межах арбітражного провадження при Постійній палаті третейського суду в Гаазі заяви з уточненою сумою збитків, які компанії завдала РФ, анексувавши Крим та конфіскувавши всі активи. Як повідомила керівниця Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз» Світлана Нєжнова у програмі «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська), НАК «Нафтогаз України» спромігся збільшити позовні вимоги до Російської Федерації у справі про втрачені внаслідок окупації Криму активи з 5 до 8 млрд доларів за рахунок відсотків, що нараховуватимуться до закінчення компенсації Росією збитків.

Як йдеться у повідомленні прес-служби Нафтогазу, сума збитків, яку у Нафтогазі вимагають компенсувати, складає близько 8 мільярдів доларів — це вартість експропрійованих активів Нафтогазу, зокрема, газових вишок на шельфі Чорного моря, а також відсотки, які нарахувалися на цю суму з 2014 року.

«Попри появу в арбітражі в січні 2017 року, Російська Федерація надалі ухилялася від участі в арбітражному провадженні протягом майже трьох років. У грудні 2019 року Росія подала зустрічну заяву щодо розміру компенсації збитків, але не заявила жодного альтернативного розрахунку збитків», — зазначають у Нафтогазу.

Нагадаємо:

  • Під час окупації  Криму РФ були захоплені і тепер використовуються значні активи ДАТ «Чорноморнафтогаз» на півострові та шельфі Чорного моря: 15 родовищ нафти і газу, 3 площі покладів вуглеводнів, Глібовське підземне газосховище, більш 1200 км магістральних газопроводів, 43 газорозподільні станції, 4 плавучі бурові установки, включаючи скандальні «вишки Бойка» – «Петро Годованець» і «Україна» («Незалежність»).
  • 20 вересня 2017 року НАК «Нафтогаз України» і її шість дочірніх компаній подали в суд, сформований при Постійної палаті Третейського Суду в Гаазі, позовну заяву про відшкодування збитків, заподіяних незаконним захопленням Російською Федерацією активів в АР Крим.
  • 27 лютого 2019 року Постійна палата третейського суду в Гаазі визнала, що Росія винна у втраті НАК «Нафтогаз України» своїх активів у окупованому Криму, оскільки порушила угоду про захист інвестицій, експропріювавши активи української компанії та її дочірніх підприємств, зокрема ДАТ «Чорноморнафтогаз», на півострові та на шельфі Чорного моря.
  • Наприкінці червня 2019 року НАК «Нафтогаз України» та його дочірні підприємства подали до Трибуналу при Постійній палаті Третейського Суду в Гаазі позовну заяву щодо розміру компенсації збитків, завданих експропріацією активів групи Нафтогаз в окупованому Криму в сумі $5,2 млрд.
  • В січні 2020 року виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко повідомив, що компанія подає оновлені позови проти Росії до Третейського суду Гааги, вимагаючи зобов’язати РФ виплатити групі понад $7 млрд компенсації за втрату можливості використовувати своє майно в Криму. 10 лютого 2020 року Юрій Вітренко повідомив, що Нафтогаз завершує підготовку до чергового подання документів у рамках арбітражного процесу проти РФ щодо втрачених активів в окупованому Криму. Загальна сума компенсації, включно з відсотками, оцінюється у $8 млрд.