Правозахисники благодійного фонду «Право на захист» повідомляють про випадки, коли громадян при перетині лінії розмежування на Донбасі не пропускають через контрольні пункти в’їзду-виїзду (КПВВ) з підконтрольною уряду України території через старі борги.
Про це пише прес-служба благодійного фонду «Право на захист».
У січні до правозахисників звернулася Галина С.
«Жінка була дуже стурбована новиною про те, що не може повернутися додому, на непідконтрольну уряду України територію. Пояснила, що вона не є пенсіонеркою та приїхала з Донецька на підконтрольну територію за компанію з чоловіком, а от виїхати у неї не вийшло. При перетині КПВВ їй видали постанову суду «про тимчасове обмеження виїзду за межі України», – розповіли правозахисники.
Вивчив рішення суду, юристи встановили, що заборона наклав Ленінський районний суд міста Донецька у 2011 році за несплату за теплопостачання, стягувач – згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб – розташований в Донецьку. Згідно з рішенням про заборону, заборгованість в 2896,61 грн, солідарна з ще двома боржниками. За словами Галини, заборгованість погасили ще в 2012 році.
Фахівці БФ «Право на захист» подали заяву в суд про скасування тимчасового обмеження на виїзд. На підставі ч. 6 ст. 441 Цивільного процесуального кодексу України, така заява має розглядатися протягом 10 днів.
За результатами розгляду, 3 лютого суд виніс позитивне рішення. Тому Галині ще довелося почекати, поки воно вступить в законну силу, після чого буде направлено в ДПСУ для виключення жінки з реєстру осіб, щодо яких діє заборона.
У січні 2020 року в БФ «Право на захист» звернувся Георгій К. Він розповів, що не може перетнути лінію розмежування через КПВВ через заборону. З собою чоловік мав закордонний паспорт і відповідь з Пенсійного фонду про те, що з його пенсії щомісяця утримується 20% в рахунок погашення боргу за кредитними зобов’язаннями.
«Наші колеги відразу взялися за справу і в той же день направили запит до Державної прикордонної служби України (ДПСУ) для встановлення причин і підстав відмови в пропуску. А поки чекали відповіді, перевірили інформацію на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень. Відповідно до неї, бенефіціар мав заборгованість по аліментам. Там же була і постанова суду про тимчасову заборону «перетинати державні кордони України». Варто відзначити, що рішення суду по аліментам датована 2011 роком, а ось про заборону перетину за клопотанням державного виконавця – 2016 року», – йдеться в повідомленні.
За інформацією правозахисників, чоловік заперечував наявність заборгованості по аліментам, і інформація все ж підтвердилася, коли він зв’язався з колишньою дружиною. Жінка не мала претензій до колишнього чоловіка, погодилася допомогти і, за рекомендаціями представників Фонду, звернулася до Державної виконавчої служби з заявою про відсутність претензій. На підставі заяви стягувача виконавче провадження закрили.
Зараз Георгій чекає виключення з реєстру осіб, які мають заборону на перетин, і скоро зможе повернутися додому.
- Правозахисники підготували рекомендації для тих громадян, яким у КПВВ на лінії розмежування прикордонники забороняють виїзд з підконтрольної уряду України території на окупований Донбас через нібито наявність певних невиконаних зобов’язань, наприклад, заборгованості перед податковою, хоча таких зобов’язань особа вже не має.