РФ продовжує незаконний видобуток на вкрадених в України морських родовищах під прикриттям кораблів ЧФ – ДПСУ

Новини
СПБУ «Таврида» і ракетний катер ЧФ РФ «Ивановец» на Одеському родовищі Фото: dpsu.gov.ua

Росія під прикриттям кораблів Чорноморського флоту РФ продовжує незаконний видобуток вуглеводнів в Чорному морі на газоконденсатних родовищах у виключній (морській) економічній зоні України за допомогою самопідйомних плавучих бурових установок, вкрадених у держпідприємства «Чорноморнафтогаз» під час окупації Криму.

Про це повідомляє Державна прикордонна служба України.

Як зазначається, під час планового патрулювання та здійснення контролю за дотриманням законодавства України в прилеглій та виключній (морській) економічній зоні тактична група кораблів Морської охорони Держприкордонслужби за підтримки прикордонної авіації обстежила, в тому числі, райони газоконденсатних родовищ.

«В Одеському родовищі виявлено та розпізнано самопідйомні плавучі бурові установки (СПБУ) «Україна», перейменована окупаційною владою анексованого Криму у «Крим-1», та СПБУ «Таврида». На обох бурових установках наявні ознаки продовження промислової діяльності, підняті прапори країни-агресора», – йдеться у повідомленні.

Ракетний катер ЧФ РФ «Ивановец» і СПБУ «Таврида» на Одеському родовищі Фото: dpsu.gov.ua

З наближенням до родовища на 5 морських миль спостережна вахта кораблів Морської охорони розпізнала ракетний катер Чорноморського флоту («Ивановец» – ред.), який патрулював поряд.

СПБУ «Україна» («Крим-1») на Одеському родовищі Фото: dpsu.gov.ua

«На запит корабля Морської охорони про мету перебування військового корабля РФ у виключній (морській) економічній зоні України, той заявив, що здійснює в даному районі охорону економічної діяльності Російської Федерації та повідомив про обмеження щодо наближення до бурових платформ ближче 1 морської милі», – розповіли у Держприкордонслужбі.

Ракетний катер ЧФ РФ «Ивановец» на Одеському родовищі Фото: dpsu.gov.ua

Морська охорона продовжує фіксацію та збір інформації щодо здійснення незаконної економічної діяльності РФ у виключній (морській) економічній зоні України під прикриттям корабельно-катерного складу ЧФ РФ.

«Зауважимо, що матеріали, зібрані Морською охороною Держприкордонслужби в період з 2014 року вже покладено у доказову базу справи для розгляду третейським судом в Гаазі, яким визнано, що Росія незаконно експропріювала активи НАК «Нафтогаз України» та її дочірніх підприємств», – наголосили у відомстві.

Як повідомлялось, Росія з часу окупації Криму в 2014 році незаконно видобула на захоплених у України родовищах на морському шельфі понад 10 млрд кубометрів газу. При цьому через міжнародні санкції відбувається падіння видобутку, оскільки РФ не може обслуговувати захоплене у України обладнання.

Нагадаємо:

  • Під час окупації  Криму РФ були захоплені і тепер використовуються значні активи ДАТ «Чорноморнафтогаз» на півострові та шельфі Чорного моря: 15 родовищ нафти і газу, 3 площі покладів вуглеводнів, Глібовське підземне газосховище, більш 1200 км магістральних газопроводів, 43 газорозподільні станції, 4 плавучі бурові установки, включаючи скандальні «вишки Бойка» – «Петро Годованець» і «Україна» («Незалежність»).
  • 20 вересня 2017 року НАК «Нафтогаз України» і її шість дочірніх компаній подали до суду, сформованого при Постійної палаті Третейського Суду в Гаазі, позовну заяву про відшкодування збитків, заподіяних незаконним захопленням Російською Федерацією активів в АР Крим.
  • 27 лютого 2019 року Постійна палата третейського суду в Гаазі визнала, що Росія винна у втраті НАК «Нафтогаз України» своїх активів у окупованому Криму.
  • Наприкінці червня 2019 року НАК «Нафтогаз України» та його дочірні підприємства подали до Трибуналу при Постійній палаті Третейського Суду в Гаазі позовну заяву щодо розміру компенсації збитків, завданих експропріацією активів групи Нафтогаз в окупованому Криму в сумі $5,2 млрд.
  • В січні 2020 року виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко повідомив, що компанія подає оновлені позови проти Росії до Третейського суду Гааги, вимагаючи зобов’язати РФ виплатити групі понад $7 млрд компенсації за втрату можливості використовувати своє майно в Криму. 10 лютого 2020 року Юрій Вітренко повідомив, що Нафтогаз завершує підготовку до чергового подання документів у рамках арбітражного процесу проти РФ щодо втрачених активів в окупованому Криму. Загальна сума компенсації, включно з відсотками, оцінюється у $8 млрд.