З жовтня в Україні вже не прийматимуть для оплати 25 копійок та гривні старих зразків – НБУ

Новини
Фото: bank.gov.ua

В Україні з 1 жовтня монети номіналом 25 копійок та усі банкноти гривні старих зразків, уведені в обіг до 2003 року, перестають бути засобом платежу під час здійснення розрахунків готівкою та будуть вилучені з обігу.

Про це повідомляє Національний банк України (НБУ).

Зокрема, з 1 жовтня вже неможливо буде розрахуватись монетами номіналом 25 копійок та старими банкнотами, уведеними в обіг до 2003 року. Їх не прийматимуть під час розрахунків готівкою за товари та послуги, а Національний банк вилучатиме їх з готівкового обігу.

Обміняти такі монети та банкноти можна буде безкоштовно та без обмежень впродовж наступних трьох років:

– в усіх українських банках – до 30 вересня 2021 року;
– у Національному банку та уповноважених банках (Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзен Банк Аваль, ПУМБ) – до 30 вересня 2023 року.

Крім того, Нацбанк буде активніше виводити з обігу паперові банкноти 1 і 2 гривні і монети номіналом 1 гривня зразка 1996 року (великі монети золотистого кольору), замінюючи їх на відповідні обігові монети зразка 2018 року (маленькі монети з нікелевим покриттям). Проте вони поки що залишаться дійсним платіжним засобом. Ними можна буде розраховуватися, їх не потрібно спеціально обмінювати.

Як пояснюють в НБУ, монети номіналом 25 копійок зараз не розмінюються через вилучення з обігу монет номіналами 1, 2 та 5 копійок, що відбулося торік. Завдяки їхньому вилученню з обігу ця проблема вирішиться. Вилучення з обігу монет номіналом 25 копійок спростить готівкові розрахунки. Оскільки в обігу ще залишаються монети у 10 копійок, тому при готівкових розрахунках з 1 жовтня у чеках будуть застосовуватись правила заокруглення до сум, кратних 10 копійкам.

Також, вказали у Нацбанку, банкноти старого зразка, введені у обіг до 2003 року, уже майже не виконують свою функцію платіжного засобу. Зараз у обігу їх залишається близько 1,8% від загальної кількості банкнот в обігу. Упродовж трьох останніх років їхній обсяг в обігу майже не змінився. Тобто громадяни ними майже не розраховуються, ці банкноти не інкасуються і до банків не надходять. Їхнє вилучення з обігу не завдасть незручностей громадянам, водночас бізнесу та державі принесе користь.

«Ці рішення спрямовані на спрощення готівкових розрахунків та підвищення якості готівки у обігу. Вони матимуть позитивний економічний ефект, адже витрати держави та учасників готівкового обігу на виготовлення, оброблення, транспортування, зберігання банкнот і монет тепер знизяться», – зазначили у НБУ.

Як вказується, у результаті оптимізації банкнотно-монетного ряду гривні він скоротиться із 17 номіналів до 12 і стане впорядкованим та зручним. Усього в ньому залишиться 6 номіналів монет та 6 номіналів банкнот, що відповідає міжнародній практиці.

Нагадаємо:

  • 25 жовтня 2019 року Нацбанк ввів в обіг банкноту номіналом 1000 гривень і з 1 жовтня вивів з обігу монети номіналом 1, 2 та 5 копійок. Відповідні заходи спрямовані на впорядкування готівкового обігу гривні.
  • 20 грудня  2019 року НБУ ввів в обіг оновлені банкноти номіналом 50 грн, а також монети номіналом п’ять гривень, які поступово замінять відповідні паперові банкноти.
  • 25 лютого 2020 року Національний банк України увів в обіг оновлені банкноти номіналом 200 гривень зразка 2019 року.
  • 3 червня 2020 року НБУ ввів в обіг нові монети номіналом 10 гривень. Вони поступово замінять 10-гривневі банкноти.