Координаторка Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська розповіла та показала правильні варіанти заповнення виборчого бюлетеня на місцевих виборах, які відбудуться в Україні 25 жовтня.
Про це повідомляється на сторінці ОПОРИ у Facebook.
25 жовтня в Україні відбудуться перші місцеві вибори за новим адміністративно-територіальним устроєм країни, із новим виборчим законодавством, за новою виборчою системою та з новою формою виборчих бюлетенів.
Координаторка ОПОРИ Ольга Айвазовська розповіла та показала правильні варіанти заповнення виборчого бюлетеня: як правильно заповнювати бюлетень, як проголосувати за партію, як саме писати цифри для голосування за кандидата та навіщо взагалі окрім партії голосувати за кандидата.
Вона вказала, що голосування за сільських, селищних, міських голів відбуватиметься як і раніше у межах мажоритарної виборчої системи. Навпроти обраного кандидата у бюлетені потрібно поставити галочку або хрестик.
Водночас, зазначила Айвазовська, логіка, філософія бюлетеня за пропорційною виборчою системою в територіальних виборчих списках є дещо іншою.
«У бюлетені побачимо дві колонки даних. Перша зліва – назва політичної партії та її лідер, який не балотується у жодному територіальному окрузі, але на нього орієнтуються громадяни. Навпроти назви партії буде стояти простий квадратик, куди традиційно вписуємо галочку або хрестик. Далі побачимо список від 5 до 12 кандидатів, які мають номери. Заповнюючи бюлетень, необхідно вписати в індексний спосіб цифру кандидата, якого побачите справа списку партії. Голосувати потрібно саме за кандидата зі списку тієї партії, яку ви підтримали. У квадратик, що складається з двох частин, вписуємо лише ту цифру, яка стоїть навпроти кандидата, якому хочете надати перевагу. Таким чином ця особа має шанс просунутись вгору, якщо набере необхідну кількість голосів. Тоді ці списки дійсно буду відкритими, де рішення виборця є ключовим», – розповіла коодинаторка ОПОРИ.
Як повідомлялось, місія Європейської мережі організацій спостереження за виборами (ENEMO) в Україні буде працювати на місцевих виборах у всіх областях країни. Однак у зв’язку з пандемією коронавірусу спостерігачі працюватимуть в новому форматі – в режимі онлайн.
Нагадаємо:
- У 2020 році Верховна Рада прийняла зміни до виборчого кодексу. Голосування на місцевих виборах, що відбудуться в жовтні, проходитиме за відкритими списками. І вперше в них зможуть взяти участь переселенці з окупованих районів Донецької та Луганської областей, а також з Криму. Детальніше читайте в матеріалі ЦЖР Місцеві вибори і переселенці: вперше у новій громаді.
- 11 червня Центральна виборча комісія затвердила порядок визначення виборчої адреси виборця, який не має зареєстрованого місця проживання. Новий порядок регулює можливість голосування виборців як на всеукраїнських, так і на місцевих виборах, для тих категорій виборців, які з певних причин не мали можливості зареєструватися за місцем проживання. Таким чином, проголосувати на місцевих виборах зможуть і переселенці. Відповідна постанова ЦВК набрала чинності з 1 липня 2020 року.
- 7 липня Верховна Рада призначила вибори до місцевих органів влади в Україні на 25 жовтня 2020 року. На окупованих територіях Криму і Донбасу місцеві вибори проводитись не будуть до припинення військової агресії Росії, виведення незаконних збройних формувань, відновлення контролю над державним кордоном України та відновлення конституційного ладу та правопорядку на цих територіях.
- 5 вересня офіційно стартував виборчий процес з проведення місцевих виборів.