Правозахисники пояснили, які права та обов’язки насправді мають внутрішньо переміщені особи (ВПО), аби зруйнувати найбільш поширені міфи про переселенців та їх статус.
Про це повідомляє чат-бот «Юридичний порадник для переселенців», розроблений фахівцями Благодійного фонду «Право на захист».
1. Усі переселенці мають обов’язково стати на облік та отримати «довідку переселенця» – Міф
Насправді оформлення довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є правом, а не обов’язком переселенців. Хоча, варто погодитися, в окремих випадках такий документ, виданий відповідно до Постанови Кабміну від 01.10.2014 №509, дійсно може значно полегшити життя ВПО та надати доступ до окремих пільг та можливостей. Це стосується, зокрема, випадків призначення та виплати адресної допомоги, соціальної стипендії, пенсії, участі в житлових програмах тощо.
2. Для переселенців не може встановлюватися випробувальний строк при прийомі на роботу – Правда
Як би того не хотіли роботодавці, але під час працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, які офіційно перебувають на обліку та мають «довідку переселенця», вони не можуть встановлювати для них випробувальний строк. Відповідна норма передбачена статтею 26 Кодексу законів про працю.
3. Переселенці за законом мають право на першочергове влаштування дітей у дошкільні навчальні заклади – Міф
На жаль, наявність «довідки переселенця» не передбачає додаткових гарантій щодо влаштування дітей ВПО в дитячі садочки. У цьому випадку претендувати на першочергове влаштування в дошкільний навчальний заклад можна лише у випадку приналежності до інших пільгових категорій (наприклад, дітей з особливими потребами, дітей військовослужбовців тощо).
4. Переселенці не мають права відмовитися від «статусу» ВПО – Міф
Насправді відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» кожен переселенець, який перебуває на обліку в органі соціального захисту населення, може в будь-який час подати заяву про відмову від виданої йому довідки ВПО. При цьому така відмова не є перешкодою для повторного взяття на облік, якщо не відпали обставини, через які така особа вимушена була переміститися.
5. Законом обмежено перебування переселенців на тимчасово окупованій території – Правда, але частково
Статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» дійсно встановлено певні обмеження щодо перебування переселенців на тимчасово окупованій території. Так, у разі тривалої відсутності (понад 60 днів) за місцем фактичного проживання, зазначеним у довідці про взяття на облік ВПО, та наявності інформації, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, орган соціального захисту населення має право скасувати видану такій особі довідку та припинити виплату соціальної, у тому числі адресної, допомоги.
Разом з тим згідно з Постановою Кабміну від 08.04.2020 №266 у період карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня відміни карантину відповідна норма щодо скасування дії довідки не діє.
Нагадаємо:
- Правозахисники пояснили, для чого переселенці мають отримувати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (ВПО), які переваги вона надає, та чи можна від неї відмовитись, якщо громадянин, що переселився з окупованої території Донбасу або Криму, не має потреби у її використанні.
- Правозахисниця розповіла, що таке довідка ВПЛ, як і для чого її потрібно отримувати переселенцям.
- Кабмін України ввів електронну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеного особи (ВПО). Переселенці, які отримали в установленому порядку довідку ВПО, матимуть відображення в електронному вигляді всієї інформації, яка є в цій довідці. Для цього потрібно лише встановити мобільний додаток «Дія» та пройти електронну аутентифікацію.
- З 5 жовтня в мобільному додатку «Дія» повноцінно запрацювала електронна довідка ВПО, якою можна користуватись нарівні з паперовою або замість неї.