У Чорнобильській зоні відчуження вперше провели роботи з вимірювання радіоактивного забруднення за допомогою чотириногого автономного робота Boston Dynamics Spot, відомого як робопес.
Дослідження провела група Брістольського університету (Велика Британія) спільно з фахівцями Державного спеціалізованого підприємства «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами», повідомляє Державне агентство з управління зоною відчуження (ДАЗВ).
Крім робота-собаки також під час робіт використовували безпілотні літальні апарати, наземні роботизовані системи, датчики-сканери для оцінки розподілу радіоактивних матеріалів на площі та в просторі (гамма-спектрометр, лідар, фотограмметрія, гіперспектральний та нейтронний датчики).
Зокрема, проводились радіометричні та геофізичні роботи на території двох секторів пункту тимчасової локалізації радіоактивних відходів «Рудий ліс» та на територіях пунктів захоронення радіоактивних відходів «Підлісний» і «Буряківка».
За результатами проведених робіт, на ПЗРВ «Підлісний» та ПЗРВ «Буряківка» очікується отримання зображень у 3-D форматі і карти розподілу активності радіонуклідів на цій території, а також отримання зображень із ПТЛРВ «Рудий ліс» із ділянками, які мають високу потужність дози.
«Виконані роботи дозволять Державному спеціалізованому підприємству «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» оновити карти розподілу радіаційного забруднення на ділянках, де проводилося обстеження», – наголосили у Держагентстві.
Нагадаємо:
- У липні 2019 року новий безпечний конфайнмент (захисна арка), побудований над саркофагом, який закриває зруйнований в 1986 році четвертий енергоблок Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС), введений в експлуатацію і офіційно переданий Україні.
- У травні 2020 року Чорнобильську зону відчуження відкрили для відвідування в умовах карантину.
- 17 червня 2020 року американська компанія Boston Dynamics оголосила про початок вільних комерційних продажів свого чотириногого робота Spot. Ціна пристрою – 74,5 тисячі доларів.