«Опитування Зеленського» створило неправомірну політичну перевагу для партії влади на виборах – ОБСЄ

Новини
Фото: kherson.ipc.org.ua

У бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини вважають, що виборчий процес на місцевих виборах в Україні пройшов спокійно і був добре організований, але опитування президента створило перевагу для «Слуги народу».

Про це заявив керівник місії спостерігачів від БДІПЛ Інгібьyoрг Сольрун Гісладоттір «Інтерфакс-Україна».

«На обмеженій кількості виборчих дільниць, які відвідували представники БДІПЛ у день виборів, ми спостерігали, що виборчий процес проходив в цілому спокійно, був добре організованим і прозорим, всі процедури в цілому були дотримані», – каже Інгібьyoрг Сольрун Гісладоттір.

Вона додала, що це попередні висновки БДІПЛ ОБСЄ і представники місії продовжать спостереження за виборами в Україні в ході другого туру.

За її словами, місцеві вибори дуже важливі для України через реформу децентралізації, яка дала місцевій владі більше повноважень.

Інгібьyoрг Сольрун Гісладоттір

При цьому представник ОБСЄ зазначила, що опитування Зеленського частково створило перевагу для «Слуги народу» на виборах.

«Можемо відзначити, що опитування, яке ініціював президент Володимир Зеленський, яке проходило поруч з виборчими дільницями в день виборів, і яке було профінансоване його політичною партією, а також стосувалося відповідних ініціатив, які зараз вводить його офіс, дещо створювало неправомірну політичну перевагу, а також розмивало безпосередньо кордон між державою і політичною партією».

Вона зазначила, що люди, які працювали на президентському опитуванні, переважно перебували поза виборчими дільницями та не проявляли активність, хоча були досить помітними.

Місія ОБСЄ зі спостереження за місцевими виборами розпочала свою роботу в Україні 23 вересня 2020 року, команда місії налічує 16 експертів, які працюють в Києві, а також 66 спостерігачів, які працюють по всій території України.

За даними Громадянської мережі ОПОРА, ініційований президентом Володимиром Зеленським всенародне опитування проводилося біля 55% виборчих дільниць по всій Україні, біля інших інтерв’юерів немає.

Як повідомляє сайт IPC-Херсон, пообіді з дільниць у центрі Херсону почали зникати скриньки з «питаннями від Президента». Кореспонденти IPC-Херсон зафіксували наявність опитувальників біля трьох дільниць в центрі міста. Та вже за декілька годин жодного з них на місці виявлено не було. Самі особи, що проводили опитування, вели себе досить агресивно по відношенню до преси та забороняли їх знімати під час роботи.

Представники облорганізації КВУ повідомляють про те, що на деяких дільницях виборці самі викликали правоохоронців, вважаючи дане опитування порушенням закону, хоча де-факто опитувальники не знаходять на самих виборчих дільницях, тому завадити процесу волевиявлення не можуть.

Нагадаємо:

  • 13 жовтня президент Володимир Зеленський оголосив про проведення в Україні в день голосування на місцевих виборах 25 жовтня всенародного опитування, на якому громадянам буде запропоновано відповісти на п’ять питань: чи потрібно запровадити в країні довічне ув’язнення за корупцію в особливо великих розмірах; чи підтримують вони створення на Донбасі вільної економічної зони; чи підтримують вони скорочення чисельного складу Верховної Ради з 450 до 300 народних депутатів, легалізацію медичного канабісу та підняття на міжнародному рівні питання про використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом.
  • Редактор видання Цензор.нет Юрій Бутусов закликав українців «припинити проведення незаконного опитування Зеленського». На його думку, проведення опитування є порушенням закону про вибори і незаконною агітацією на користь партії «Слуга народу».