Глава МОЗ Степанов розповів, чому в супермаркетах заборонили продавати ряд товарів

Новини
Міністр охорони здоров'я Максим Степанов Фото: moz.gov.ua

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов пояснив, чому під час посиленого карантину з 8 по 24 січня у супермаркетах заборонено продавати побутові товари.

Про це заявив Степанов на брифінгу.

«Ні, COVID не розповсюджується активніше на іграшках, шкарпетках чи батарейках, у порівнянні з кормами для тварин чи насінням. Логіка тут зовсім в іншому і вона абсолютно очевидна, вона ґрунтується на законах епідеміології».

«Наприклад, є супермаркет, у ньому є товари на будь-який смак і будь-яку потребу, і є 100 людей, яким треба придбати різні товари. 20 людей підуть у супермаркет, аби придбати їжу, ще 20 підуть, щоб придбати засоби гігієни, наступні 20 підуть у супермаркет, щоб купити посуд чи предмети побутової техніки, а інші – аби придбати одяг, батарейки, шкарпетки.

Якщо ми забороняємо реалізацію певних товарів у приміщенні магазину, то люди, яким вони необхідні, замовляють їх через інтернет-магазин і не будуть контактувати з іншими, наражаючи на небезпеку інфікуватися. Тобто зі ста людей, які могли бути в супермаркеті і контактувати між собою, в супермаркеті буде лише 40. Імовірність того, що вони інфікуються або інфікують оточуючих, зменшується просто в рази», – сказав Степанов.

Степанов також навів приклад, що люди, які хочуть купити дитині іграшку і не мають потреби йти по продукти харчування, не підуть по іграшку в супермаркет під час посиленого карантину, а дочекаються його завершення або замовлять товар через інтернет.

Він також наголосив, що цигарки і батарейки можна купити в кіосках, робота яких не заборонена, оскільки вони не проводять приймання відвідувачів.

Міністр зазначив, що, якби зараз не було введено посиленого карантину, вже за кілька тижнів довелося б вводити «дійсно більш жорсткий карантин із повною забороною деяких речей в країні, в тому числі посиленням карантинних заходів на вулицях».

  • Із 8 січня до 00.00 25 січня в Україні діятиме «карантин зимових канікул». У цей період заборонено роботу закладів громадського харчування, торгових центрів, спортзалів, непродовольчих ринків, закладів освіти (крім дитсадків).
  • Магазини можуть продавати їжу, ліки, засоби гігієни, засоби зв’язку, ветеринарні препарати, а також побутову хімію. Із 8 січня в супермаркетах заборонили продавати більшість непродовольчих товарів. Деякі українські супермаркети ці товари із залів не прибрали, а просто заклеїли стелажі сигнальними стрічками.
  • Головний санлікар України Віктор Ляшко заявляв, що посуд, іграшки та одяг не є предметами першої необхідності, але їхня наявність у супермаркетах призводила б до того, що українці відвідували б магазини, щоб придбати ці товари. Степанов сказав, що зменшення кількості людей, які одночасно перебуватимуть у магазинах, знизить імовірність передання коронавірусної інфекції. За його словами, обмеження продажу товарів приведе до того, що в супермаркеті «перебуватиме не 500 осіб, а 200, які прийшли придбати тільки товари першої необхідності».