Правозахисники пояснили, чи потрібно переселенцям ставати на військовий облік при влаштуванні на роботу

Новини
Фото: mil.gov.ua

Досить часто внутрішньо переміщеним особам (ВПО) під час влаштування на роботу повідомляють про необхідність постановки на військовий облік. Це викликає у переселенців певні побоювання та хвилювання. Однак, як пояснюють правозахисники, відповідна практика є цілком законною.

Про це повідомляє чат-бот «Юридичний порадник для ВПО», розроблений фахівцями Благодійного фонду «Право на захист».

Як вказують правозахисники, відповідно до Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затвердженого постановою Кабміну України №921 від 07.12.2016, якщо працівник є військовозобов’язаним, він в обов’язковому порядку підлягає військовому обліку.

У свою чергу особи, які прибули з тимчасово окупованої території України, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних державними органами, підприємствами, установами та організаціями після взяття на військовий облік у районному (міському) військовому комісаріаті за місцем видачі «довідки переселенця».

Ведеться такий облік на підставі паспорта громадянина України та відповідних військово-облікових документів:

– для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці;
– для військовозобов’язаних – військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов’язаного.

Так чи інакше, військовий облік є запорукою реалізації права громадян:

– на працю (роботодавці зобов’язані вести облік військовозобов’язаних працівників, а наявність військово-облікових документів є умовою легального працевлаштування);
– на вільний вибір місця проживання чи перебування (для реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання мають бути надані військово-облікові документи);
– на соціальний захист від безробіття (для надання статусу безробітного також мають бути надані військово-облікові документи) тощо.

При цьому треба пам’ятати, що призовники та військовозобов’язані після прибуття до нового місця проживання зобов’язані в семиденний строк стати на військовий облік та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку. Громадяни, які ухиляються від військового обліку, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність згідно із законодавством.

Нагадаємо:

  • Правозахисники підготували листівку з рекомендаціями як можна зареєструвати своє місце проживання (прописатись).
  • Правозахисники вказують, що в Україні ВПО до цього часу не мають можливості оформити «прописку» (зареєструватися) в своїх населених пунктах, які залишилися на непідконтрольною Україні території. Тому, якщо з яких-небудь причин переселенець виписався з колишнього місця проживання, то він може оформити реєстрацію або на підконтрольній території, або залишається без «прописки».