Через агресію Росії проти України союзники по НАТО збільшили оборонний бюджет Альянсу на $119 млрд – Столтенберг

Новини
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг Фото: nato.int

Після агресії Росії проти України у 2014 році та незаконної анексії Криму союзники по НАТО значно посилили власні спроможності у сфері політики стримування та оборони та додатково інвестували у цю сферу суму, що дорівнює 119 млрд дол. США.

Про це під час віртуального діалогу з колишнім заступником керівника Північноатлантичного Альянсу, а нині – почесним викладачем каліфорнійського університету Стенфорд заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, повідомляє Укрінформ.

«Після 2014 року ситуація дійсно змінилася. НАТО відповіло. Ми здійснили найбільше посилення нашої колективної оборони протягом цілого покоління, з часів завершення «холодної війни». У східній частині Альянсу ми розмістили бойові групи, яких ми ніколи не мали до цього, – готові до дії бойові групи в Польщі та у країнах Балтії. Ми збільшили втричі кількість сил реагування НАТО, сил високої готовності, та збільшили інвестиції в оборону – 119 додаткових мільярдів (доларів) від союзників у Європі та Канади з 2014 року», – сказав Столтенберг.

Він нагадав, що до цього НАТО намагалося розвивати з Росією стратегічне партнерство, що було відображено у Стратегічній концепції Альянсу від 2010 року, створило Раду НАТО-Росія, підтримувало контакти на всіх рівнях, президенти РФ Володимир Путін і Дмитро Медведєв долучалися до самітів НАТО в Бухаресті та у Лісабоні. Ще за місяць до незаконної анексії Криму, за словами Столтенберга, НАТО і Росія планували спільну операцію зі знищення хімічної зброї в Сирії. В 2014 році ця ситуація змінилася, і Альянс розпочав адаптацію до нових викликів у сфері безпеки, що виходять від Росії.

Частиною такої відповіді, наголосив генсек НАТО, стало збільшення присутності сил Альянсу в регіоні Чорного моря, зокрема запровадження повітряної адаптації, розширення військово-морської присутності та збільшення кількості навчань із союзниками та партнерами в цьому регіоні, створення передової військової бази в Румунії, розвиток практичної співпраці з такими близькими партнерами НАТО як Україна і Грузія тощо.

«Ми забезпечуємо надійну політику стримування та оборони, ми бачимо, що Росія є відповідальною за агресивні дії проти України, збільшує військову присутність у Північній Африці та на Близькому Сході. Але ми продовжуємо проводити те, що називаємо «підходом двох шляхів» по відношенню до Росії. Стримування й оборона поєднуються із зусиллями встановити з нею змістовний діалог. Це непросто, але я думаю, надзвичайно важливо. Також тому, що ми підтримуємо зусилля, зокрема, у відносинах із Росією, для створення надійної та збалансованої системи контролю над озброєнням, яка має піддаватися перевіркам», – зауважив Столтенберг.

Основоположний акт про взаємні відносини, співпрацю і безпеку між Російською Федерацією і Організацією Північноатлантичного договору, який був прийнятий 27 травня 1997 року, визначає цілі і механізми консультацій і співпраці між НАТО і РФ.

Після агресії Росії проти України у 2014 році НАТО повністю припинило співпрацю з РФ у військовій сфері, проте підтримує канали зв’язку з цією країною для вирішення ймовірних конфліктних ситуацій та непорозумінь.

Нагадаємо:

  • 9 лютого 2021 року Єнс Столтенберг заявив, що НАТО визнає стратегічну важливість безпеки Чорноморського регіону для всіх союзників та для країн-партнерів, та не допустить одноосібного домінування Росії в Чорному морі.
  • 4 березня 2021 року Єнс Столтенберг зазначив, що РФ не окупувала б Крим, якби Україна станом на 2014 рік була країною-учасницею НАТО, оскільки інші учасники військового альянсу заступилися б за неї.