Експерт Регіонального центру прав людини Роман Мартиновський вважає, що проблему повільного розгляду в судах Україні кримінальних проваджень, пов’язаних зі збройним конфліктом, допоможе вирішити залучення до судових розглядів міжнародних фахівців, які добре знають практику застосування норм міжнародного кримінального права та на яких неможливо вплинути.
Про це Роман Мартиновський сказав в ефірі програми «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).
«Я вважаю, що без залучення іноземних суддів, без створення механізму, коли одночасно засідатимуть і національні судді, і іноземні, ми не вирішимо існуючу проблему. І під час досудового слідства, і під час підтримки обвинувачення в суді, мають брати участь міжнародні фахівці», – сказав Мартиновський.
Він вважає, що розгляд кримінальних проваджень, пов’язаних зі збройним конфліктом в Україні, затягується в судах на роки через неготовність українських суддів слухати ці справи. Прикладом цього є розгляд проваджень, що дуже повільно відбувається в судах Донецької та Луганської областей.
«Якщо у судді його рідні, майно, знаходяться на тимчасово окупованій території, то він не зможе переступити через той страх, який існує. Якщо суддя буде розглядати справу і постановить справедливий вирок, можуть постраждати його рідні люди чи майно. На нашу думку, було б правильним впровадження змішаного механізму», – зазначив експерт.
Він вказав, що Міжнародний кримінальний суд не зможе вирішити всі питання притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які вчинили злочини на окупованій території або у зв’язку зі збройним конфліктом.
«Це допоміжний орган. Він розглядає справи лише щодо топ-осіб. Коли ми говоримо про змішаний механізм, ми маємо на увазі саме національний механізм, але він в своєму складі містить іноземних суддів, які добре знають і практику застосування норм міжнародного кримінального права, і мають досвід. І вони, на нашу думку, є такими, на яких дуже важко впливати», – наголосив Мартиновський.
Нагадаємо:
- В серпні 2019 року Офіс президента повідомив, що для відновлення миру і нормального життя на окупованих територіях Криму и Донбасу, усунення порушень прав українських громадян, притягнення до відповідальності за скоєні злочини, відшкодування збитків буде підготовлена концепція перехідного правосуддя, імплементовані норми і принципи міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права.
- Україна хоче використати досвід Хорватії у сфері деокупації та реінтеграції окупованих територій при формуванні державної політики деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Донбасу і Криму.
- В кінці грудня 2020 року Мінреінтеграції завершило розробку проєкту закону «Про державну політику перехідного періоду», який передбачає уніфікацію підходів у законодавстві щодо тимчасово окупованих територій Донбасу та Криму, а також запровадження елементів перехідного правосуддя та закріплення за РФ статусу держави-агресора, держави-окупанта.