Роскомнадзор має намір зобов’язати нових користувачів соціальних мереж надавати дані паспорта, адресу проживання, номер телефону та електронну пошту.
Про це пише російське видання «Коммерсантъ».
Вимоги з надання особистих даних інтернет-користувачів обговорюються в рамках нового регулювання з обробки персональних даних, пише видання. За проєктом, інтернет-майданчики мають отримувати додаткові згоди від користувачів для різних цілей обробки даних через власну платформу збору погоджень або через систему Роскомнадзора – в останньому випадку інформація верифікуватиметься через портал держпослуг і за необхідності передаватися іншим відомствам.
Відповідно до нових поправок до федерального закону «Про персональні дані», оператори даних не можуть розміщувати і поширювати без згоди користувачів опубліковану в мережі інформацію з соцмереж, з сайтів оголошень і з відкритих реєстрів.
Оператори мають з 1 липня 2021 року організувати збір згод користувачів на поширення даних. При цьому він може влаштувати власний інструмент для збору згод, або скористатися Єдиною інформаційною системою (ЄІС) Роскомнадзору.
Обравши ЄІС, користувач повинен буде внести в спеціальну форму ПІБ, реквізити паспорта, адресу місця проживання, номер телефону та електронну пошту.
За документом, дані користувачів можуть надаватися «іншим держорганам у випадках, визначених федеральними законами».
Автор поправок, депутат Держдуми РФ від «Єдиної Росії» Антон Горєлкін повідомив виданню, що ініціатива Роскомнадзору спрямована в першу чергу на соціальні мережі і месенджери.
«Ні Роскомнадзору, ні соцмережам ні до чого такий обсяг даних, якщо вони не планують передавати їх правоохоронним органам або монетизувати через рекламу», – повідомив виданню експерт громадського проєкту «Роскомсвобода» Михайло Третяк.
Нагадаємо:
- У вересні 2020 року правозахисники повідомляли, що у Криму дев’ять провайдерів в восьми населених пунктах повністю блокують 25 українських сайтів і 1 соціальну мережу. Блокують сайти Меджлісу кримськотатарського народу, «Хізб ут-Тахрір», «Свідків Єгови» і Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Крім того, ще як мінімум три українських сайти у цих провайдерів доступні тільки частково. Центр журналістських розслідувань заблокований.
- На початку лютого 2019 року компанія YouTube повідомила Центру журналістських розслідувань про отримання повідомлення від Роскомнадзору про обмеження доступу до сюжету про кримському політв’язня-правозахисника Емір-Усеїна Куку, розміщеному на каналі агентства в YouTube, і вимогу його видалення. Якщо Центр журналістських розслідувань не вилучить інформацію, внесену в РФ в список заборонених, «Google може бути змушена заблокувати контент», говорилося в документі.
- Мінінформполітики України звернулося до адміністрації YouTube, корпорації Google і ТОВ «Гугл» із закликом не вживати ніяких заходів щодо відеоматеріалу Центру журналістських розслідувань про політв’язня Емір-Усеїна Куку і взяти до уваги зусилля Росії щодо придушення свободи слова.
- Через тиждень компанія YouTube поінформувала редакцію видання Крим.Реалії (проект Радіо Свобода), що Google може заблокувати після повідомлення Роскомнадзору відеозапис радіопрограми про переслідування в окупованому Криму громадян України, в тому числі правозахисника Емір-Усеїна Куку, за обвинуваченнями у зв’язках з організацією «Хізб ут-Тахрір », забороненої в Росії.