Умовою пропуску гуманітарних вантажів в ОРДЛО повинен стати вільний доступ інспекторів Міжнародного комітету Червоного хреста до в’язнів, що утримуються в тюрмах і таборах бойовиків «ДНР/ЛНР».
Таку думку висловив представник окремих районів Донецької області в ТКГ Сергій Гармаш Сергій Гармаш.
За його словами, абсолютно неприпустимою є ситуація, коли на окупований Донбас надходять тисячі тонн гуманітарних вантажів, а донори, які надають допомогу, не мають можливості проконтролювати прозорість її розподілу і здійснювати контроль за умовами утримання в’язнів, які перебувають в ув’язненні в ОРДЛО.
«Якось, ще до мого входження в українську делегацію в ТКГ, в одному з владних кабінетів я побачив довідку про кількість переміщеної через наші КПВВ на Донбасі гуманітарної допомоги … У 2018 році гуманітарні організації поставили через КПВВ в Донецькій області на територію, окуповану Росією , 12 тисяч 257 тонн вантажів! Їх відвезли 763 транспортних засоби. тобто, одна машина відвезла приблизно 16 тонн вантажів», – написав він.
Сергій Гармаш на основі повідомлень в ЗМІ та аналізу сайтів донорів припустив, що в 2020 році на окуповану Росією територію України ввезено близько 5 тисяч тонн гуманітарної допомоги.
«Везли, в основному, продуктові набори – близько 2000 тонн (!), близько 200 тонн медичних товарів, близько 400 тонн – засобів гігієни. І це більш-менш зрозуміло. Незрозуміло – це коли на окуповану Росією частина Донбасу везуть з України, з якої Росія воює, 60 тонн електротоварів, більше 400 тонн обладнання (якого?), понад 1300 тонн будматеріалів…», – зазначає він.
При цьому, пише він, із задоволенням приймаючи допомогу з території ненавидимой ними України, бойовики «ДНР/ЛНР» порушують базові принципи гуманітарного права. А саме, всупереч підсумкового документу Паризького саміту в Нормандські форматі від грудня 2019 року, не забезпечують «повний і безумовний допуск до всіх утримуваним особам».
Зокрема, Червоний Хрест, один з ключових донорів, як і раніше не має такого доступу.
«І тут у мене виникає думка: Червоний Хрест та інші міжнародні гуманітарні організації, щорічно ввозять в ОРДЛО десятки тисяч тонн вантажів, в яких зацікавлені окупаційна влада «республік». Тобто, по суті, вони, вирішують соціально-економічні проблеми окупантів, та ще й роблять це з нашої території, де гинуть ті, в кого ці окупанти стріляють», – дивується представник в ТКГ від переселенців.
«При цьому ми, та й самі «гуманітарщікі», не знаємо, як розподіляється ця допомога: чи не йде це «обладнання» або «електротовари» на утримання військових, скільки з цієї гуманітарки продається, а гроші потрапляють в кишеню Пушилін Денис Володимирович-Никонорова і т.д », – додає він.
І найголовніше, пише Гармаш, «той же МКЧХ, виявляється, соромиться настояти на законному праві (з яким погодилася і РФ на останньому саміті Нормандське четвірки) мати» повний і безумовний допуск до всіх утримуваним особам».
«Наші люди сидять в підвалах роками, їх там катують, ґвалтують і вбивають, а» гуманітарщікі «возять тим, хто гвалтує, катує і вбиває, десятки тисяч тонн вантажів, і не можуть навіть відвідати наших полонених, щоб гвалтівники і кати бачили, що хтось може зафіксувати їх «роботу», щоб вони не відчували себе безкарними, щоб були хоч мінімальні гарантії збереження життів наших людей…», – обурюється він.
У зв’язку з цим Сергій Гармаш пропонує «закривати цю лавочку».
«Може, вистачить полегшувати Росії вантаж її обов’язки забезпечувати соціально-економічні потреби населення окупованої нею території? Або, як мінімум, може, пора вимагати, щоб кожен такий конвой закінчувався відвідуванням МКЧХ наших полонених, причому по повному списку. Інакше, в чому ж гуманність ? Якщо окупантам потрібні товари, то ми маємо моральне право вимагати в обмін на них хоча б доступу МКЧХ до наших полонених. Тим більше, що Україна теж є державою-донором і ООН і МКЧХ … », – резюмує він.
Питання видачі українських пенсій та інших соцвиплат на території окремих районів Донецької та Луганської областей через Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ) не розглядається. Україна планує забезпечити можливість для комфортного отримання пенсій жителями окупованого Донбасу безпосередньо на нових КПВВ на лінії розмежування в ефірі телеканалу НАШ повідомила Галина Третьякова, голова комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, представник України в робочій групі ТКГ з гуманітарних питань
Нагадаємо:
- У міжнародній правозахисній організації Human Rights Watch заявили, що введені Кабміном України карантинні заходи при перетині лінії розмежування на Донбасі, зокрема, проходження обов’язкової двотижневої самоізоляції з установкою мобільного додатка «Дiй вдома» при проходженні КПВВ, блокували доступ до пенсій для жителів непідконтрольних територій. Уряд повинен знайти альтернативні способи забезпечення безпеки під час пандемії, щоб люди могли отримати доступ до соціальних та інших виплат, вважають правозахисники.
- 21 вересня 2020 року Координаторка ООН з гуманітарних питань в Україні Оснат Лубрані закликала сторони конфлікту на Донбасі спростити перетин КПВВ на лінії розмежування, щоб мешканці непідконтрольних територій мали можливість отримати доступ до своїх пенсій та інших соціальних виплат, які вони не можуть отримати вже шостий місяць через карантин, а також возз’єднатися з близькими, які опинилися по різні боки лінії розмежування.