В окупованому Криму продовжують економити воду і накопичувати її запаси через скорочення притоків у водосховища півострова, які живлять регіони, що знаходяться на режимному водопостачанні. Найбільш складна ситуація склалася з водопостачанням Алушти.
Про це повідомила «віце-прем’єр Криму» Світлана Маслова 19 квітня на брифінгу щодо ситуації з водопостачанням півострова, передає Центр журналістських розслідувань з посиланням на трансляцію «кримського уряду».
«Притоки водосховищ, які живлять регіони, що знаходяться на режимному водозабезпечення, по відношенню до минулого тижня дещо скоротилися – на 1,1 мільйонів кубічних метрів надійшло в водосховища менше і склали 4,3 мільйона метрів кубічних. Тому ми продовжуємо економити воду і накопичувати запас», – сказала Маслова.
Вона додала, що на сьогодні найскладніша ситуація з водозабезпеченням склалася в Алушті, в зв’язку з чим «розробляється план заходів щодо її стабілізації і поліпшення».
Маслова зазначила, що для забезпечення подачі води в Сімферополь і Сімферопольський район відповідно до встановленого режиму необхідно 120 тис кубічних метрів води на добу.
За її словами, обсяг води в Сімферопольському водосховищі на сьогодні становить 7% від корисного об’єму, в Аянському – 86%, і це саме наповнене водосховище, в Партизанському – 12%. Корисний об’єм води, який на сьогодні можна використовувати, становить 10 млн кубічних метрів. При цьому приток води за тиждень склав 2 млн кубічних метрів води, витрата – 303 тис куб. м.
«Середньодобовий обсяг води, яка підіймається з водосховищ Сімферополя, за тиждень склав близько 37 тисяч кубічних метрів. При збереженні існуючих притоків і обмеженому водозаборі, можливості використання поверхневих джерел на сьогоднішній день ми накопичили води на 249 днів або 8 місяців. Тому аналізуємо ситуацію, на скільки ще нам дозволять притоки зібрати води у водосховищах, і будемо розглядати питання про може бути коригування режимної подачі води», – зазначила «віце-прем’єр Криму».
Як повідомлялось, у лютому 2021 року в окупованому Криму пересохла річка Сарису, що протікала через місто Білогірськ. Сарису є лівою притокою річки Біюк-Карасу, права притока якої – річка Танасу пересохла ще у вересні минулого року.
9 березня 2021 року так званий «глава Криму» Сергій Аксенов доручив розробити детальний план забезпечення водою населених пунктів окупованого півострова під час курортного сезону в умовах дефіциту водних ресурсів. При цьому необхідно «виходити з гіршої ситуації».
За даними Гідромететнтру РФ, у 2021 році літня посуха може загрожувати регіонам Південного, Північно-Кавказького округів і півдня Чорнозем’я Росії, а також окупованому Криму.
Нагадаємо:
- З 24 серпня 2020 року в Сімферополі, в Сімферопольському і Бахчисарайському районах окупованого Криму обмежили подачу води через посуху. Окупаційна влада заявила про встановлення біля соціальних об’єктів і в житлових мікрорайонах міста понад 230 накопичувальних баків для води. Обмеження вводились в три етапи. 7 вересня введений третій, самий жорсткий етап обмежень подачі води. Водопостачання здійснюється по годинах – вранці і ввечері. З 23 вересня 2020 року обмеження подачі води введене в Алушті, Партеніті і Малому Маяку.
- 29 кримських населених пунктів знаходяться на «режимному водопостачанні».
- Після окупації Криму Україна в квітні 2014 року року перекрила надходження води на півострів з річки Дніпро через Північно-Кримський канал, який забезпечував до 85% його потреб в прісній воді. Для забезпечення водою господарств Херсонської області та недопущення її перетоку на окуповану територію півострова канал перегородили тимчасовою дамбою із мішків з піском. У Криму склалася критична ситуація з водопостачанням окремих міст, а також з організацією зрошення і поливу на землях сільськогосподарського призначення.