У Верховній Раді пропонують законодавчо заборонити поставки води в окупований Крим

Новини
Заросле русло Північно-Кримського каналу в районі Армянська Скріншот: відео БПЛА

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №5419 щодо заборони водопостачання по Північно-Кримському каналу до окупованого Криму та міста Севастополя.

Документ зареєстрували 29 квітня.

Законопроєкт пропонує змінити ст. 6 Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України». До неї пропонується додати норму про заборону:

здійснення поставок води по Північно-Кримському каналу до території ВЕЗ «Крим»;
будь-якого іншого забору води з водних об’єктів України з метою подальшої поставки до території ВЕЗ «Крим».

Документ передбачає, що така норма діятиме до закінчення тимчасової окупації Кримського півострова.

У Верховній Раді вже готовий законопроєкт про скасування вільної економічної зони «Крим» і він може бути прийняти наприкінці травня. Зараз іде робота з узгодження його положень із іншими законами,  Рустем Умєров, народний депутат (фракція ГОЛОС), який очолює у парламенті робочу групу з розробки закону про скасування ВЕЗ «Крим», повідомив у програмі «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар (проєкт Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).

doc_546714

Також читайте матеріал ЦЖР ВЕЗ «Крим»: чи перегорнемо сторінку?

Нагадаємо:

  • 10 березня 2021 року так званий «голова Госсовєта Криму» Володимир Константинов заявив, що Крим буде судитися з Україною через перекриття Північно-Кримського каналу після окупації півострова Росією. Після цього в Криму почалася підготовка позову до України через водну блокаду, який планують подати в один з кримських «судів» в першому півріччі поточного року. При цьому попередні збитки від водної блокади півострова з боку України оцінюються в 1,5 трлн рублів.
  • 28 березня Константинов повідомив, що «влада» окупованого Криму має намір пред’явити позов за водну блокаду півострова українським політикам з Криму екснардепам Андрію Сенченку і голові Меджлісу кримськотатарського народу Рефату Чубарову, а також національному лідерові кримських татар, нардепу Мустафі Джемілєву. В «Госсовєтє»  також мають намір притягнути до відповідальності і 5-го президента України Петра Порошенка.
  • Після окупації Криму Україна в квітні 2014 року року перекрила надходження води на півострів з річки Дніпро через Північно-Кримський канал, який забезпечував до 85% його потреб в прісній воді. Для забезпечення водою господарств Херсонської області та недопущення її перетоку на окуповану територію півострова канал перегородили тимчасовою дамбою із мішків з піском. Згодом на її місці була побудована капітальна дамба. У Криму склалася критична ситуація з водопостачанням окремих міст, а також з організацією зрошення і поливу на землях сільськогосподарського призначення.
  • У червні 2020 року Центр журналістських розслідувань повідомляв, що русло Північно-Кримського каналу у напрямку Армянська і Джанкоя на окупованому Росією Кримському півострові перебуває в аварійному стані і непридатне для використання.