До суду передано обвинувачення проти екскомандира 41-ї бригади кораблів ЧФ РФ за блокування бухт Севастополя в 2014 році

Новини
Командир 41-ї бригади ракетних кораблів ЧФ РФ Олександр Толмачов (2010-2015) Фото: Володимир Пасякін

Слідчі Головного слідчого управління СБУ завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за підозрою колишнього командира 41-ї бригади ракетних кораблів Чорноморського флоту РФ Олександра Толмачова, який під час окупації Криму Росією у 2014 році наказав блокувати кораблі ВМСУ та Морської охорони Держприкордонслужби України у бухтах Севастополя та їх військовослужбовців на території військових частин. Обвинувальний акт щодо Толмачова скеровано до суду для розгляду по суті.

Екс-командиру 41-ї бригади ЧФ РФ інкримінують вчинення умисних дій задля зміни меж території та державного кордону України, ведення агресивної війни (ч.3 ст.110, ч.2 ст.28, ч.2 ст.437 Кримінального кодексу України), повідомляє Офіс генерального прокурора України.

«Під час досудового розслідування встановлено, що 28 лютого 2014 року на підставі наказів командира озброєні автоматичною стрілецькою зброєю близько 50 військовослужбовців бригади ЧФ РФ оточили периметр території Севастопольського загону морської охорони Державної прикордонної служби України та під загрозою застосування зброї заблокували пропуск на територію військової частини особового складу і військового транспорту», – зазначили у відомстві.

Крім того, 28 лютого 2014 року за розпорядженням Толмачова на зовнішньому рейді Балаклавської бухти Севастополя було розміщено малий ракетний катер таким чином, щоб перешкоджати вільному виходу з бухти корабельно-катерному складу Севастопольського загону морської охорони Держприкордонслужби України. Протягом того ж дня морські судна ЧФ РФ також заблокували вихід зі Стрілецької бухти Севастополя суден допоміжного флоту Севастопольської військово-морської бази ВМС Збройних Сил України, серед яких: корвет «Луцьк», великий підводний човен «Запоріжжя», корабель управління «Донбасс», корвет «Хмельницький», ракетний корвет «Придніпров’я» та ракетний катер «Прилуки».

«За результатами проведення спеціального досудового розслідування обвинувальний акт щодо зазначеного представника керівного складу ЧФ РФ скеровано до суду для розгляду по суті», – повідомили у Офісі генпрокурора.

Олександр Толмачов командував 41-ю бригадою ракетних кораблів Чорноморського флоту РФ з 2010 до 2015 року.

Нагадаємо:

  • 30 червня 2016 року Головна військова прокуратура направила до суду обвинувальний акт щодо командувача ЧФ РФ адмірала Олександра Вітко, який командував російськими військами в ході незаконну окупацію і анексію Криму.
  • В липні 2017 року Головна військова прокуратура передала в суд для заочного засудження обвинувальний акт стосовно заступника командира 810-ї окремої бригади морської піхоти Чорноморського флоту РФ полковника Володимира Карпушенка, який брав безпосередню участь в окупації Криму Росією.
  • У травні 2020 року Офіс Генпрокурора почав кримінальне провадження за фактом участі віце-адмірала, начальника штабу – першого заступника командувача Чорноморського флоту РФ в підбурюванні українських військовослужбовців до державної зради в ході окупації Криму. У 2014 році заступником командувача ЧФ РФ був Олександр Носатов. Зараз – командувач Балтійським флотом Росії. Має нагороду за окупацію Криму.
  • В кінці березня 2021 року прокурори Департаменту щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генпрокурора повідомили про підозру у підбурюванні українських військових до державної зради під час окупації Криму Росією ексзаступнику командувача Чорноморського флоту РФ, віце-адміралу Валерію Кулікову.
  • В Україні ще немає жодного обвинувального вироку суду щодо військових РФ, які організовували і здійснювали спецоперацію зі збройного захоплення півострова. У більшості випадків справа не дійшла навіть до підготовчого судового засідання і переходу до розгляду справ по суті. Про те, що гальмує цей процес на прикладі справ трьох високопоставлених російських військових, читайте у матеріалі Центру журналістських розслідувань «Агресори. Заочне провадження».