Через інцидент із літаком Ryanair, який змусили приземлитися в Мінську, треба виключити Білорусь із Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO), заявили представники США, Великобританії, Німеччини, Ірландії, Латвії, Литви, Польщі та Чехії.
Документ опубліковано на сайті Сенату США.
«Беззастережно засуджуємо погрозу насильства, застосовану проти цивільного літака в небі над Білоруссю. Використання винищувачів для перехоплення цивільного рейсу Ryanair є актом піратства на маршруті між двома країнами НАТО і ЄС. Через цей безрозсудний вчинок пасажири й екіпаж зазнали серйозної небезпеки. Це нагадування про нелегітимність влади, яка претендує на владу в Мінську», – ідеться в заяві.
ICAO закликали «негайно провести розслідування цього явного порушення вільного транзиту між державами і загроз для літаків» і заборонити всі польоти над Білоруссю, зокрема польоти в цю країну і з неї.
«Цей акт державного терору і викрадення людей є загрозою для всіх, хто подорожує Європою і за її межами. Ми закликаємо держави НАТО і Європейського союзу ввести санкції проти режиму Лукашенка і позбавити його можливості використовувати Інтерпол та інші міжнародні організації для подальшого нападу на демократію у Європі. Ми закликаємо до проведення вільних виборів під наглядом Організації з безпеки і співпраці у Європі. Ми закликаємо до негайного і беззастережного звільнення Романа Протасевича й усіх інших політичних в’язнів. Тиранії не місце ні в Білорусі, ні у Європі», – указано у спільній заяві.
Авіакомпанія Ryanair зробила першу офіційну заяву про вимушене приземлення у Мінську її літака рейсу Афіни-Вільнюс за вказівкою білоруської влади задля арешту представника білоруської опозиції, втім текст заяви містить неправдиві дані та не згадує про ключові обставини цього інциденту.
Пресслужба авіакомпанії зробила цю заяву за 40 хвилин після приземлення у Вільнюсі пасажирського літака рейсу FR4978, тобто на етапі, коли білоруська влада не контролювала ані сам літак, ані його екіпаж та пасажирів.
Ryanair повторила інформацію влади Білорусі про те, що диспетчер «повідомив екіпаж про через потенційну безпекову загрозу на борту та дав вказівку повернути до найближчого аеропорту, Мінська».
Треба зауважити, втім, що друга частина цього твердження є неправдою: на момент, коли літак почав змінювати курс за вказівкою диспетчерів, відстань від нього до Мінська було у 2-3 рази більшою, ніж до аеропорту призначення, що розташований на півдні Вільнюса, пише Європейська правда.
Наразі у заяві компанії відсутні коментарі щодо інформації про підняття винищувача, яке визнала білоруська влада, а також про те, що літак не знижувався під час прольоту над Білоруссю, як це буває зазвичай, хоча ці деталі набули значного розголосу.
Та найбільше звертає на себе увагу те, що авіакомпанія у своїй заяві «не помітила» те, що у Мінську з рейсу зняли представника білоруської опозиції, активіста й блогера Романа Протасевича, заради арешту якого Білорусь здійснила перехоплення літака, та його дівчину. Як відомо Протасевичу в Білорусі загрожує смертна кара за його причетність до координації анти лукашенківських протестів. Також, як відомо, у Мінську лишилися та не стали продовжувати подорож 4 громадянина Росії, зникнення яких перевізник також «не помітив».
«Всі пасажири були вивантажені з літака для його безпекової перевірки місцевою владою. Нічого неприйнятного не було знайдено, і влада дозволила виліт літаку разом з пасажирами та екіпажем після приблизно 7 годин, проведених на землі», – йдеться у заяві.
- 23 травня екстрене приземлення нібито через повідомлення про замінування зробив літак Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса. В аеропорту Мінська провели перевірку, вибухових пристроїв не виявили. Слідком Білорусі повідомив про порушення кримінальної справи у зв’язку з неправдивим замінуванням. Під час повторного контролю пасажирів затримали білоруського опозиційного блогера, одного із засновників Telegram-каналу NЕХТА Романа Протасевича. Влада Білорусі інкримінує йому низку кримінальних статей. Telegram-канал «Пул Первого», що інформує про діяльність Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, повідомив, що за дорученням Лукашенка в небо підняли винищувач і він буде супроводжувати пасажирський літак «до кордону з Литвою».
- Глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс повідомляв у Twitter, що загалом на борту перебував 171 пасажир із 18 країн. Пояснити приземлення рейсу в Мінську, випустити всіх пасажирів або провести розслідування інциденту вимагали в низці країн, зокрема в Литві, Польщі, Австрії та Німеччині. Радник білоруської опозиціонерки Світлани Тихановської Франтішек Вячорка розповів у ефірі телеканала «Україна 24», що з Білорусі не вилетіло двоє пасажирів рейсу Ryanair – Протасевич і його дівчина.
- NЕХТА – найвідоміший білоруський опозиційний ресурс, який здобув масову популярність на тлі протестів проти підсумків президентських виборів 2020 року, його заснував журналіст Степан Путило. Офіс каналу розташований у Польщі. У NЕХТА є два основні канали в Telegram: на NЕХТА Live підписано 1,9 млн осіб, на NЕХТА – 902 тис. Також є сатиричний канал LUXTA, на який підписано майже 200 тис. осіб. Telegram-канали NЕХТА і NЕХТА Live визнали екстремістськими в Білорусі. Білоруська влада вимагала від Польщі видати Протасевича і Путила «з урахуванням особливої суспільної небезпеки їхньої злочинної діяльності».