РНБО ввела санкції проти олігархів Дмитра Фірташа та Павла Фукса

Новини
Засідання РНБО Фото: president.gov.ua

Рада національної безпеки і оборони 18 червня ухвалила рішення про запровадження персональних санкцій проти українського олігарха Дмитра Фірташа за постачання титанової сировини на військові підприємства Росії, а також проти україно-російського олігарха Павла Фукса, який причетний до незаконного отримання ліцензій на видобуток корисних копалин.

Про це повідомив секретар РНБО Олексій Данілов на брифінгу за підсумками засідання Ради, повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на трансляцію Офісу президента.

«Сьогодні щодо російського бізнесмена Павла Фукса було введено повний комплект санкцій, які ми можемо застосувати згідно з нашим законодавством … Також я хотів би додати, що сьогодні були введені санкції відносно Фірташа Дмитра Васильовича, повний пакет санкцій, який може наша країна застосувати проти цього пана», – сказав Данілов.

За його словами, санкції проти Фірташа пов’язані з його «участю у титановому бізнесі».

«Це постачання сировини, яка потім іде – і це відслідковано нашими розвідниками – іде на військові підприємства Російської Федерації. І ми не можемо допустити, щоб це продовжувалась. Це продовжувалось доволі довго і для військових підприємств Російської Федерації, які знаходяться під нашими санкціями. До речі, ми на сьогоднішній день, крім товариша Фірташа, наклали санкції на ті підприємства, які безпосередньо афілійовані у військово-промисловий комплекс РФ, який використовує цей титан саме у військовій сфері», – зазначив секретар РНБО.

Він також вказав, що санкції щодо Фукса застосовані через його причетність до незаконного отримання ліцензій на видобуток корисних копалин в Україні через компанію «Голден деррік», яка отримувала дозволи на розвідку та видобуток нафти й газу у 2012-2013 роках поза конкурсом.

«Що стосується пана Фукса – вони накладені за ситуації, по’вязані з «Голден Деррік» – це є ліцензії, про які йшла мова. Ви знаєте, що людина, яка за один день все це отримала, вона подала у суд на указ президента. Ми ще раз наголошуємо, що ми не допустимо, щоб люди, які в незаконний спосіб отримували преференції від держави… Немає значення, коли це відбувалося, чи за часів Віктора Федоровича чи за Петра Олексійовича, ми наголошуємо, що надра – це стратегічний ресурс нашої держави. Згідно з Конституцією, всі громадяни, ми всі з вами є власниками цих надр і ними треба розпоряджатися у такий спосіб, щоб суспільству було відомо, хто за цим стоїть», – наголосив Данілов.

Він пояснив, що мова йде про 19 ліцензій на видобуток вуглеводнів, які РНБО вирішила анулювати 19 березня 2021 року. За його словами, ці 19 компаній були зареєстровані 6 грудня 2018 року однією людиною – Віталієм Лупето за однією адресою в Олександрії Кіровоградської області. «І через дуже короткий час ця людина отримала 19 ліцензій на вуглеводні … Ми вважаємо, що за цими діями стоять представники Російської Федерації. Ми на цьому наполягали на наших засіданнях, і сьогодні, як результат цих перевірок, щодо російського бізнесмена Павла Фукса був введений повний комплект санкцій саме за участь в цих процесах і ці речі», – сказав Данилов.

Він також повідомив, що РНБО анулювала ліцензії недобросовісних надрокористувачів: чотири – титанові, три – вуглводневі і дві – рудні.

«Ми домовилися, що до 1 вересня всі ліцензії, які є в нашій країні, будуть на геоінформаційних порталі … Всі ліцензії, які є у нас, а їх більше 3 тисяч, все суспільство знатиме, де вони знаходяться, в якому стані, хто є їх власником, і на підставі чого і коли вони їх отримали», – зазначив секретар РНБО.

Нагадаємо:

  • 19 березня 2021 року РНБО запровадила максимальні санкції щодо 19 компаній, що володіють ліцензіями на використання надр. Це компанії – «Геоконнект», «Глобал Геоінвест», «Транссетгео», «Геопост», » Геовертикаль», «Геотаргет», «Надрапрайд», «Геофорс», «Геостенс», «Надравестгруп», «Бест ойл компанії», «Надрапростір», «Інфогеотренд», «Ейджин марка», «Екогазальянс», «Епівал енерджі»,«Юнол Ойл», «Профіннафт», «Бестгеотек». За інформацією екснардепа Сергія Лещенко, вони належать олігархові Павлу Фуксу. Сам він свій зв’язок з цими компаніями заперечує.
  • «Кримський Титан» – хімічний завод українського олігарха Дмитра Фірташа в окупованому Армянську, для роботи якого потрібна ільменітова руда. Після припинення вантажних перевезень до окупованого Криму залізницею, в обхід санкцій ільменіт вже не один рік доставляють морем. Спочатку це була контрабанда ільменіту з українських родовищ через порт в Іллічівську. Потым схема отримал новий маршрут: із турецького порту Самсун руду доправляють у Керченську протоку, де на рейдовій перевалці порту «Кавказ» перевантажують на російські судна і відправляють у керченський порт Камиш-Бурун. При цьому у схемі поставок ільменіту з’явились і судна під українським прапором. Як виявив Центр журналістських розслідувань, вони записані на три компанії із однією адресою у Херсоні, однак легалізованою в Україні є лише одна із них.
  • Детальніше читайте в розслідуванні Центру журналістських розслідувань «Двоокис Фірташа».
  • Українські правоохоронці розслідують справу про ільменітову схему за фактами порушення Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію Криму та виїзду з неї (ст. 332-1 Кримінального кодексу України), оскільки чинне законодавство не передбачає покарання за поставки в Крим товарів через закриті порти, порушення санкцій чи схеми їх обходу.