В Україні відзначають День Конституції

Новини
Фото: uk.wikipedia.org

В Україні 28 червня відзначають державне свято – День Конституції.

Сьогодні виповнюється 25 років з дня ухвалення Основного Закону, передає Укрінформ.

28 червня 1996 року о 9 годині 18 хвилин, після майже доби безперервної роботи, Верховна Рада ухвалила і ввела в дію Конституцію.

Цій події передували 6 років важкої праці, консультацій, криз і домовленостей.

Новітній конституційний процес розпочався одразу ж після прийняття 16 липня 1990 року Верховною Радою УРСР «Декларації про державний суверенітет України» – вже у жовтні була створена Конституційна комісія. Між 1991-1996 років комісіями, окремо створеними Верховною Радою та Президентом, було складено кілька проєктів Конституції. Вони тривалий час обговорювалися, доповнювалися і доопрацьовувалися. Найгостріші протиріччя викликали питання розподілу влади і власності, державна символіка, статус російської мови і статус Республіки Крим. Ліві сили схилялися в бік применшення ролі президентської влади, приватновласницьких відносин, за надання однакового статусу українській та російській мовам і збереження автономного статусу Криму. Праві, в яких об’єдналися представники «партії влади», підприємницькі кола та депутати національної культурно-мовної орієнтації, виступали за сильну президентську вертикаль, гарантування всієї повноти приватновласницьких прав, панування української мови та ліквідацію автономії Криму. Тим часом в країні діяла Конституція УРСР 1978 року з деякими змінами.

У ніч з 27 на 28 червня 1996 року Верховна Рада ухвалила Конституцію України. Документ отримав підтримку двох третин депутатського корпусу (315 народних депутатів). У ньому визначалася сильна президентська влада, гарантувалися права приватної власності, затверджувалися нова державна символіка, статус української мови як єдиної державної, Крим визнавався автономною республікою в складі України.

Від початку ухвалення нинішній Основний Закон України змінювався кілька разів. При цьому в Конституції України 1996 року передбачена досить жорстка процедура внесення до неї змін та доповнень. Для схвалення відповідних змін до різних її розділів вимагається від 2/3 до 3/4 голосів від конституційного складу Верховної Ради. Якщо ж зміни скасовують чи обмежують права й свободи людини і громадянина або спрямовані на ліквідацію незалежності чи загрожують територіальній цілісності держави, то Конституція України взагалі не може бути змінена.

У Києві проходять урочисті заходи з нагоди 25-ї річниці прийняття Конституції України.

У Верховній Раді заступила на Почесну варту Національна гвардія України.

Гвардійці вишикувалися біля будівлі парламенту, біля почесних порталів з Державним прапором, з Конституцією України і Пересопницьким Євангелієм в кулуарах Верховної Ради.

О 10:00 відбулося підняття Державного прапора України на площі Конституції перед будівлею Верховної Ради. Після цього на площі встановили пам’ятний знак «Тризуб».

Об 11:00 розпочнеться урочисте засідання Верховної Ради. Пленарних засідань в цей день не буде.

Протягом дня в парламенті будуть проходити просвітницькі заходи до Дня Конституції, а о 20:00 на площі Конституції відбудеться концерт класичної музики у виконанні Державного естрадно-симфонічного оркестру.

Завершаться урочистості світловим шоу на площі Конституції.