Верховний суд залишив чинним довічний вирок Пукачу за вбивство журналіста Гонгадзе

Новини
Олексій Пукач у Верховному суді, 05.12.2019 Фото: hromadske.ua

Касаційний кримінальний суд в складі Верховного суду відмовився скасовувати довічний вирок екс-главі департаменту карного розшуку МВС Олексію Пукачу, засудженого за вбивство співзасновника Української правди, журналіста Георгія Гонгадзе в 2000 році, і призначати повторний розгляд справи в апеляційному суді. Раніше Пукач подав касаційну скаргу, в якій просив зменшити термін ув’язнення з довічного до 15 років.

Про це видання «Ґрати» із залу суду.

Рішення винесла колегія на чолі зі Станіславом Голубицким. Пукач і далі продовжить відбувати довічне ув’язнення. Оскарженню вирок не підлягає.

У вересні 2019 року Пукач подав касаційну скаргу до Касаційного кримінальний суд Верховного суду. Він домагався скасування свого довічного вироку і заміни його на ув’язнення терміном 15 років.

«Ми домагалися пом’якшення вироку в зв’язку з тим, що в діях мого підзахисного не було умислу. А також тому що смерть настала не від його дій», – пояснив позицію захисту «Ґратам» адвокат Пукача Григорій Деміленко.

Судові засідання регулярно переносилися, і суд ніяк не міг почати розгляд касації по суті. 3 грудня 2020 року Комітет Міністрів Ради Європи закликав владу України якомога швидше завершити касаційне провадження у справі Пукача.

Касацію на вирок Пукачу подав не тільки він, а й журналіст Олексій Подольський. Як і вдова співзасновника Української правди Мирослава Гонгадзе він визнаний потерпілим у справі. Олексій Подольський домагався, щоб Верховний суд повернув справу на повторний розгляд до апеляційної інстанції.

29 січня 2013 року Печерський районний суд Києва визнав колишнього главу департаменту карного розшуку МВС Пукача винним в умисному вбивстві журналіста Георгія Гонгадзе та перевищенні службових повноважень із застосуванням насильства щодо журналіста Олексія Подольського. Також Пукача визнали винним у зловживанні владою за ч.3 ст.364 Кримінального кодексу, що спричинило тяжкі наслідки.

Суд засудив Пукача до довічного позбавлення волі, позбавив його звання генерал-лейтенанта МВС, зобов’язав виплатити 500 тисяч гривень в якості компенсації моральної шкоди Мирославі Гонгадзе і її з Георгієм дочкам. Також суд зобов’язав Пукача виплатити 100 тисяч гривень Олексію Подольському в якості компенсації моральної шкоди.

26 січня 2016 року Апеляційний суд Києва залишив вирок Пукачу чинним. 12 жовтня того ж року він подав касацію до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ. Але суд оголосив безстроковий перерву в розгляді справи. У грудні 2017 року Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ був ліквідований в рамках судової реформи. Замість нього створили Касаційний кримінальний суд.

Нагадаємо:

  • Журналіст, засновник інтернет-видання «Українська правда» Георгій Гонгадзе зник у Києві 16 вересня 2000 року. У листопаді того ж року в лісі в Київській області було виявлено обезголовлене тіло, яке, за висновками експертів, належало журналістові. У 2009 році в Київській області було знайдено рештки черепа, які, за даними експертизи, належать журналістові.
  • За вбивство Георгія Гонгадзе засуджено до довічного ув’язнення колишнього керівника департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексія Пукача, та засуджено до різних строків позбавлення волі колишніх співробітників міліції Миколу Протасова (13 років позбавлення волі, помер у тюрмі), Валерія Костенка та Олександра Поповича (12 років позбавлення волі).
  • Слідство встановило, що Пукач скоїв вбивство журналіста за вказівкою на той час міністра внутрішніх справ України Юрія Кравченка. Адвокат вдови Гонгадзе Валентина Теличенко заявила, що Пукач у суді серед замовників вбивства Гонгадзе назвав Леоніда Кучму і Володимира Литвина. Крім того, він визнав, що власноруч вбив Гонгадзе.
  • Георгія Гонгадзе поховали 22 березня 2016 року в Києві на території церкви Миколи Набережного.