СБУ стверджує, що не викрадала колишнього суддю Миколу Чауса, а діяла в межах закону та своїх повноважень для забезпечення його безпеки.
Про це повідомляє прессцентр Служби безпеки України.
«Служба безпеки України не «викрадала» колишнього суддю Дніпровського районного суду м. Києва Миколу Чауса, а діяла в межах закону та своїх повноважень», – йдеться у повідомленні.
У відомстві нагадали, що саме СБУ з травня 2021 року здійснює досудове розслідування кримінального провадження за фактами викрадення екссудді Чауса та незаконного переправлення його через державний кордон.
«У своїх діях Служба безпеки України виходить з того, що згідно з Конституцією України життя людини є найвищою цінністю. І співробітники СБУ виконували свої посадові обов’язки в рамках розслідування відповідного кримінального провадження. Будь-які спроби представити суспільству інформацію в іншому ключі є звичайними маніпуляціями», – заявили у спецслужбі.
У пресцентрі зазначили, що 30 липня на її гарячу лінію звернулася особа, яка повідомила, що до однієї з селищних рад Вінницької області прибув чоловік, який представився Миколою Чаусом і попросив викликати саме співробітників СБУ.
«Згодом слідчі СБ України отримали від Миколи Чауса дані, які свідчать про його викрадення, позбавлення волі та застосування до нього інших протизаконних дій. У зв’язку з відповідною заявою щодо пана Чауса вжито заходів для забезпечення його безпеки. Зважаючи на його фізичний і моральний стан після тривалого позбавлення волі, наразі йому надається необхідна медична допомога. Про це окремо поінформовано дружину пана Чауса, слідчі СБУ знаходяться в постійному контакті з його родичами», – наголосили у спецслужбі.
Як повідомлялось, 3 квітня 2021 року Миколу Чауса викрали в центрі Кишинева, молдавські ЗМІ повідомили, що екс-суддю вивезли в Україну на автомобілі з дипломатичними номерами.
У причетності до втечі Чауса з України і його повернення на батьківщину підозрюють українські спецслужби, розслідуванню обставин переміщення екс-судді через кордон присвячений ряд журналістських розслідувань. В українському МЗС причетність України до викрадення Чауса заперечують, пропонуючи Кишиневу сприяння Києва в розслідуванні інциденту.
Колишній перший заступник голови СБУ Віктор Трепак у статті для ZN.UA написав, що міжнародне «переміщення» Чауса здійснювалося не в державних інтересах. За його словами, метою вивезення Чауса в Молдову було врятувати його самого від кримінального переслідування і убезпечити його високих покровителів (суддя вважався креатурою народного депутата Олександра Грановського з найближчого оточення президента Петра Порошенка). У поверненні Чауса назад в Україну може бути зацікавлене нинішнє політичне керівництво. Адже це дає можливість для прямого виходу на підозру Порошенку.
Нагадаємо:
- 30 липня 2021 року викраденого екс-суддю Миколу Чауса знайшли в селі Мазурівка у Вінницькій області. Його спочатку затримали поліцейські, а потім прибули співробітники СБУ і відвезли Чауса до Києва. Національне антикорупційне бюро України попросило правоохоронців передати Чауса детективам НАБУ.
- Співробітники НАБУ намагались зупинити автомобіль СБУ з Чаусом, проте спецслужба ігнорувала запит. НАБУ також оприлюднило відео, на якому видно, як детективи Бюро вимагають зупинитися водія автомобіля, в якому імовірно знаходився суддя Чаус, проте їхні вимоги ігноруються. Обидва автомобілі заїхали у двір Центрального управління СБУ на вул. Володимирській. Детективів НАБУ на територію не пропустила охорона.