Міністри енергетики України, США та Німеччини обговорили в Києві загрози від «Північного потоку – 2», на яких наголошує президент Володимир Зеленський.
У продовження перемовин президента України Володимира Зеленського та Федерального канцлера Німеччини Ангели Меркель, які відбулися напередодні, міністри енергетики України, Сполучених Штатів Америки та Німеччини на полях саміту Кримської платформи обговорили загрози для енергетичної безпеки України та всієї Європи від реалізації проекту будівництва газопроводу «Північний потік – 2», питання реформування енергетичного сектору України та запровадження новітніх технологій, повідомляє Офіс президента.
«Як озвучив Президент України, ми не можемо дозволити Російській Федерації використовувати газ як зброю. Ми досить докладно обговорили важливість гарантування безпеки постачання газу, транзиту газу та ті кроки, які забезпечать гарантії для України щодо збереження транзитного потенціалу», – розповів міністр енергетики України Герман Галущенко на брифінгу за підсумками зустрічі.
Він зазначив, що окремо міністри обговорили застосування Третього енергетичного пакета та питання посилення монополії російського «Газпрому» на європейському ринку.
За словами Германа Галущенка, під час зустрічі також обговорювалася синхронізація енергосистем України та країн Європейського Союзу.
Зі свого боку міністр економіки та енергетики Німеччини Петер Альтмаєр зауважив, що це була хороша та змістовна дискусія, під час якої йшлося про питання постачання газу до країн Європи й забезпечення безпеки його транзиту через Україну.
Міністри обговорили декларацію, укладену між США та Німеччиною щодо цього кілька тижнів тому.
«Ми також підтримуємо «зелений» курс України. Плануємо продовжувати тісну співпрацю щодо синхронізації енергетичних систем України та ЄС, щоб відігравати позитивну конструктивну роль у всіх питаннях, які є важливими для України в цій сфері», – наголосив Петер Альтмаєр.
За його словами, багато німецьких компаній готові інвестувати у виробництво «зеленого» водню в Україні, що позитивно позначатиметься на декарбонізації економіки країни.
Олена Зеркаль, колишня заступник глави МЗС України, яка очолює захист Нафтогазу в судах з Газпромом, заявила, що експортні газогони Росії мають працювати в рамках обмежень Третього енергетичного пакету.
«Власне, на цьому зійшлися сьогодні представники США, Німеччини та України. Тристороння зустріч міністрів енергетики на полях Кримської платформи вийшла жвава та жива. Буду відвертою, німецькому міністру часом доводилося відверто відбиватись.
Німецький підхід «Росія нас ніколи не підводила, а що вони там роблять із Східною Європою геть інше» – більше не працює. Що хочеться підкреслити – позиція України і США була настільки близькою, наскільки це в принципі можливо. І Німеччина вже в позиції «намагаємось виправдатись хоч якось». Але це відверто слабко виходить.
Очільниця американського міністерства енергетики Дженіфер Гренхольм була просто блискуча. Теза про те, що російський газ найбрудніший в світі через шалені викиди СО2 в процесі видобутку та транспортування, так само як через корупцію, шантаж та маніпуляції – просто бальзам на серці. Сьогодні попереду ще багато зустрічей, в тому числі двостороннє спілкування з американською делегацією».
Канцлер ФРН Ангела Меркель заявила, що попри запуск «Північного потоку-2» угода про транспортування російського газу через територію України має бути продовжена і газ не можна використовувати у якості зброї, інакше Росії загрожують подальші санкції Євросоюзу. Президент Володимир Зеленський сказав, що досі не розуміє, хто дасть гарантії економічної безпеки Україні після 2024 року, коли завершиться дія контракту на транзит російського газу в Європу.
Нагадаємо:
- 15 липня 2021 року канцлер Німеччини Ангела Меркель на спільній прес-конференції з президентом США Джо Байденом в Білому домі попередила Росію, що Європа вживе «активні дії», в разі якщо Москва порушить права України як газотранспортної держави.
- 22 липня 2021 року США та Німеччина офіційно домовились про завершення будівництва російського газопроводу «Північний потік-2», опублікувавши спільну декларацію з обіцянками підтримки України.
- 23 липня 2021 року прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що оскільки Німеччина є основним споживачем російського газу в Європі, транзит газу через Україну після 2024 року залежатиме, в тому числі, від обсягів європейського попиту.