«Північний потік-2»: Рішення суду зіпсувало плани Кремля – Зеркаль

Новини
Судно компанії Allseas укладає труби для газопроводу «Північний потік-2» Фото: picture alliance/dpa/B.Wusteneck

Олена Зеркаль, колишня заступниця глави МЗС України, яка очолює захист Нафтогазу в судах з Газпромом, заявила, що рішення суду в Німеччині не зупинить плани з будівництва та запуску газопроводу, але змусить Росію грати за європейськими правилами.

«Винятків не буде: двері зачиняються. «Північний потік – 2» не буде звільнено від вимог газової директиви ЄС… Що це означає? А те, що доставка і транспортування газу по трубі мають бути розділені, тобто має відбутися знайомий нам анбандлінг. А ще те, що вільна конкуренція і недопущення зловживання доступом до ринку не є порожніми словами для ЄС і вони готові відстоювати чесні і справедливі правила гри», – заявила Зеркаль.

За її словами, рішення суду не вплине на будівництво газопроводу, але змінить його роботу.

«Газпрому» доведеться ділитися. Мало того, що компанія-оператор повинна бути незалежною від нього, так ще і 50% газу в трубі мають постачати треті сторони. Так, це не зупинить будівництво проекту, але, м’яко кажучи, вже зіпсувало плани Кремля. Ну і пам’ятаємо, ми теж активно працюємо, щоб закрити ці «двері необмежених можливостей» «Газпрому» назавжди», – заявила Зеркаль.

Міністри енергетики України, США та Німеччини обговорили в Києві загрози від «Північного потоку-2», на яких наголошує президент Володимир Зеленський.

У продовження перемовин президента України Володимира Зеленського та Федерального канцлера Німеччини Ангели Меркель, які відбулися напередодні, міністри енергетики України, Сполучених Штатів Америки та Німеччини на полях саміту Кримської платформи обговорили загрози для енергетичної безпеки України та всієї Європи від реалізації проекту будівництва газопроводу «Північний потік – 2», питання реформування енергетичного сектору України та запровадження новітніх технологій, повідомляє Офіс президента.

Канцлер ФРН Ангела Меркель заявила, що попри запуск «Північного потоку-2» угода про транспортування російського газу через територію України має бути продовжена і газ не можна використовувати у якості зброї, інакше Росії загрожують подальші санкції Євросоюзу. Президент Володимир Зеленський сказав, що досі не розуміє, хто дасть гарантії економічної безпеки Україні після 2024 року, коли завершиться дія контракту на транзит російського газу в Європу.

В свою чергу Зеленський сказав, що досі не розуміє, хто дасть гарантії економічної безпеки Україні після 2024 року, коли завершиться дія контракту на транзит країною російського газу в Європу.

Нагадаємо:

  • 15 липня 2021 року канцлер Німеччини Ангела Меркель на спільній прес-конференції з президентом США Джо Байденом в Білому домі попередила Росію, що Європа вживе «активні дії», в разі якщо Москва порушить права України як газотранспортної держави.
  • 22 липня 2021 року США та Німеччина офіційно домовились про завершення будівництва російського газопроводу «Північний потік-2», опублікувавши спільну декларацію з обіцянками підтримки України.
  • 23 липня 2021 року прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що оскільки Німеччина є основним споживачем російського газу в Європі, транзит газу через Україну після 2024 року залежатиме, в тому числі, від обсягів європейського попиту.