Експерти Федерального відомства Німеччини із захисту від радіації хочуть виміряти її нинішній рівень в зоні відчуження навколо Чорнобильської АЕС і скласти оновлену карту показників. Фахівці прибудуть на запрошення України.
Про це представники відомства повідомили в Зальцгіттері (федеральна земля Нижня Саксонія), передає DW.
Роботи проводитимуться на запрошення України за участю співробітників федеральної поліції Німеччини. Протягом наступних двох тижнів інформацію збиратимуть на місці, а також з вертольотів. Враховуватимуть дані про рівень радіації, а також про тип, і концентрацію радіоактивних речовин.
Федеральне міністерство охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки протягом тривалого часу займалося супроводом робіт щодо усунення загрози з боку «пошкодженого реактора і ядерних матеріалів, які у ньому містяться», зазначив статссекретар у цьому відомстві Йохен Фласбарт. За його словами, проведення подібних вимірювальних місій – ще одна складова даних зобов’язань.
На тлі поступової відмови Німеччини від атомної енергетики країна повинна «швидко, компетентно і цілеспрямовано реагувати на небезпеки, що виникають при використанні енергії атома, особливо – на можливі аварії на АЕС за кордоном», вказав Фласбарт.
Аварія 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС є однією з наймасштабніших техногенних катастроф у світі. Внаслідок неї у атмосферу потрапила велика кількість радіоактивних речовин. Внаслідок цієї трагедії було повністю евакуйоване населення всіх населених пунктів в радіусі 30 кілометрів навколо ЧАЕС, в тому числі й населення Чорнобиля. Радіоактивна хмара пройшла над більшою частиною Європи. Чорнобильська катастрофа вважається однією з найбільших техногенних катастроф у світі за кількістю загиблих та потерпілих, а також за рівнем завданої екологічної шкоди.
Нагадаємо:
- В 2012 році після масштабних підготовчих робіт на майданчику почалося будівництво нового безпечного конфайнмента (НБК) над старим об’єктом «Укриття». Через великі розміри НБК його довелося будувати двома частинами, які були підняті і успішно з’єднані в 2016 році. Усередині арки НБК встановлений кран для демонтажу існуючого старого саркофага і залишків четвертого енергоблоку. НБК має проектний термін експлуатації 100 років. Його будівництво обійшлося в 1,5 млрд євро.
- 10 липня 2019 року був введений в експлуатацію і офіційно переданий Україні новий безпечний конфайнмент (захисна арка), побудований над саркофагом, який закриває зруйнований в 1986 році четвертий енергоблок Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС).
- У травні 2020 року Чорнобильську зону відчуження відкрили для відвідування в умовах карантину.
- У червні 2020 року в Чорнобильській зоні відчуження вперше провели роботи по вимірюванню радіоактивного забруднення за допомогою чотириногого автономного робота Boston Dynamics Spot, відомого як робопес. Дослідження провела група Брістольського університету (Велика Британія) спільно з фахівцями Державного спеціалізованого підприємства «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами».