В Україні працюють над спрощенням процедури отримання першого українського паспорта для дітей з тимчасово окупованих територій Донбасу та Криму, що сприятиме їх швидшій реінтеграції.
Про це віцепрем‘єр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков сказав під час форуму «Внутрішнє переміщення в Україні: Сучасні виклики та перспективні рішення», повідомляє Мінреінтеграції.
Він звернув увагу на важливість реінтеграції молоді з Донбасу та Криму та вирішення, як мінімум, питань, пов‘язаних зі складністю процедури отримання паспорта громадянина України дітьми з тимчасово окупованих територій (ТОТ).
«Кейс Ксенії Фролової – це дівчина з Севастополя, яка не могла отримати український паспорт – підштовхнув нас до ідеї кардинального спрощення процедури отримання першого паспорту для дітей з ТОТ. Ми зараз над цим працюємо. Держава, яка зорієнтована шукати рішення в інтересах людей – це так само елемент впевненості і визначеності», – сказав Резніков.
Він вказав, що один з елементів реінтеграції молоді – це освітні програми та нагадав, що минулого року було скасовано ЗНО і розширено перелік закладів вищої освіти, куди можуть вступати діти з ТОТ.
«Цього року був експеримент з підготовчими курсами, на які приїхали майже 200 дітей. Вони отримали гуртожиток і стипендії. Цей напрям є пріоритетом. Адже ці діти – своєрідний місток з тимчасово окупованими територіями. Для них Україна має стати кращим варіантом майбутнього», – наголосив віцепрем’єр.
Він також наголосив, що одним із важливих напрямків в інтеграції внутрішньо переміщених осіб (ВПО) є отримання ними послуг через державні сервіси.
«Найбільш наочний приклад – цифровізація. На сьогодні майже 190 тисяч ВПО користуються цифровою довідкою через «Дію» і скористалися цією послугою вже 2,8 млн разів. Минулого тижня внесено зміни до нормативно-правової бази для запровадження віддаленої ідентифікації одержувачів пенсій та соцвиплат, у тому числі для ВПО. До фізичної ідентифікації прирівняно авторизацію в особистому кабінеті порталу Пенсійного фонду. Зараз відпрацьовується технічне рішення. І ми будемо розширювати цей напрям. Бо наша філософія в тому, щоб усі державні структури, з якими контактують ВПО, працювали у режимі гнучкого і лояльного сервісу», – зазначив Резніков.
Як повідомлялось, 22 вересня 2021 року Кабмін України ухвалив постанову, якою дозволив віддалену ідентифікацію для отримувачів пенсій та соцвиплат, зокрема, жителів окупованих територій.
Правозахисники пояснили, що віддалену ідентифікацію зможуть пройти не всі пенсіонери з числа внутрішньо переміщених осіб (ВПО) і жителів непідконтрольних територій України, а тільки ті з них, які мають паспорт у вигляді ID-карти або біометричний закордонний паспорт.
Нагадаємо:
- Правозахисники підготували інформаційну листівку для мешканців Донбасу та переселенців, як оформити біометричні документи, що посвідчують особу, зокрема ID-картку та закордонний паспорт.
- Правозахисники пояснили, як і за допомогою якого документу можна підтвердити інформацію про реєстрацію місця проживання, якщо людина має на руках паспорт України вигляді ID-картки. У паспортах-книжечках дані про реєстрацію («прописку») можна одразу знайти та побачити своїми очима на спеціально відведених для цього сторінках, тоді як на ID-картці ці відомості містяться на чіпі і зчитати їх без допомоги технічних пристроїв не вийде.
- Верховна Рада планує спростити для мешканців ОРДЛО і Криму оформлення українських паспортів із позначкою про реєстрацію («прописку») на тимчасово окупованих територіях. Вони зможуть звернутись до будь-якого відділення Державної міграційної служби України й отримати документи, що посвідчують особу, або вклеїти фотокартку в паспорт, і там же поставити позначку у паспорті про реєстрацію за адресою фактичного проживання – на окупованому Донбасі чи в Криму.