Суддя Солом’янського районного суду Києва Сергій Агафонов затвердив угоду про визнання винуватості щодо колишнього директора Департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міністерства оборони Андрія Араптанова. Обвинуваченому призначено 2 роки та 6 місяців «умовно».
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 23 листопада.
За матеріалами кримінального провадження, у 2016 році уряд України затвердив основні показники державного оборонного замовлення, до яких було включено потребу ЗСУ в будівництві двох десантно-штурмових катерів проекту «Кентавр» для доставки підрозділів морської піхоти. Департамент Міноборони розпочав процедуру відбору виконавця державного оборонного замовлення по поставці катерів.
Десантний катер «Кентавр» був спроектований у 2015 році ДП «Дослідно-проектний центр кораблебудування» (далі ДП «ДПЦК») за власні кошти. Тому держпідприємство як власник проекту розраховувало на залучення до виконання робіт із розробки робочої конструкторської документації для будівництва катерів, а також на здійснення авторського контролю за ним.
У результаті виконавцем стало ПАТ «Завод «Ленінська Кузня», що з 30 березня 2017-го називається ПрАТ «Завод Кузня на Рибальському». Кінцевим бенефіціарним власником заводу через інвестиційний фонд був тодішній президент України Петро Порошенко.
За версією слідства, керівник заводу нібито звернувся до заступника міністра оборони із проханням сприяти його підприємству в укладенні державного контракту в обхід обов’язкових процедур і отриманні попередньої оплати.
Замміністра оборони дав незаконну вказівку Араптанову не очікувати результатів переговорної роботи з ДП «ДПЦК», а укласти державний контракт із ПАТ «ЗЛК» на поставку двох катерів «Кентавр», щоб зробити передоплату за цим договором. Але завод не був власником технічного проекту, тому роботи з будівництва катерів до квітня 2017 року фактично не проводились.
У квітні 2017-го на спільній нараді Міноборони та керівництва «Заводу Кузня на Рибальському» з метою недопущення зриву термінів поставки катерів вирішено, що завод розробить власний проект.
У результаті два катери «Заводу Кузня на Рибальському» не були прийняті Міністерством оборони як такі, що не відповідали замовленню, а розпочате будівництво третього катеру зупинено.
Це призвело до невиконання державного оборонного замовлення в частині будівництва та передачі десантних катерів «Кентавр» для потреб Військо-Морських Сил України.
Державному бюджету України завдано збитки на 443,9 мільйонів гривень, що сплачені «Заводу Кузня на Рибальському» за виготовлення продукції, яка не відповідала технічним вимогам, і не могла бути прийнята замовником на озброєння.
Початково Араптантов підозрювався у пособництві в перевищенні військовою службовою особою влади та службових повноважень, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 5 ст.27, ч.4 ст.426–1 ККУ).
Згодом його дії перекваліфікували на умисне невиконання військовою службовою особою дій в умовах особливого періоду, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 3 ст. 426 КК України).
Додатково Араптанову інкримінували недбале ставлення до військової служби, внаслідок чого Міністерством оборони у 2018 році закуплено у ДП ДГЗП «Спецтехноекспорт» антиснайперські системи LAS-1000, які є непридатними для використання в Збройних Силах України, адже під час роботи містять демаскуючі ознаки, що становлять загрозу для життя та здоров’я військовослужбовців у бойовій обстановці. Державі цією закупівлею заподіяно шкоди на 8,7 мільйони гривень.
9 листопада Араптанов уклав угоду з прокурором про визнання винуватості, щиро каявся і активно сприяв розкриттю злочину. Суд врахував позитивні характеристики обвинуваченого, те що він є учасником бойових дій, ветераном військової служби, брав участь в антитерористичній операції в період 2014 — 2015 років, нагороджений орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня та ін.
Раніше в цій справі слідчі ДБР повідомили про підозру колишньому заступнику Міністра оборони Ігорю Павловському, голові правління ПрАТ «Завод «Кузня на Рибальському» Валерію Шандрі та двом колишнім начальникам Департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки МОУ.
Нагадаємо:
- 19 листопада 2018 року в Одесу прибули два нових десантно-штурмових катери проекту 58503 («Кентавр»), які після завершення всіх необхідних випробувань мали бути введені до складу ВМСУ.
- 8 лютого 2019 року в Києві на ЗАТ «Завод «Кузня на Рибальському» були закладені ще два бойових катери для ВМСУ: броньований артилерійський катер проекту 58155 («Гюрза-М») і десантно-штурмовий катер проекту 58503 («Кентавр»).
- Господарський суд Києва 21 вересня 2021 року стягнув з приватного акціонерного товариства «Завод «Кузня на Рибальському» 47,3 мільйона гривень штрафу за невиконання державного контракту на ремонт і модернізацію фрегата «Гетьман Сагайдачний».