США відкидають «безпекові пропозиції» Росії, включаючи вимоги не приймати Україну до НАТО.
Про це заявила заступниця державного секретаря США Венді Шерман після переговорів із російською делегацією у Женеві, повідомляє «Європейська правда» з посиланням на NYT.
«Ми нікому не дозволимо закрити політику відчинених дверей НАТО, яка завжди була центральною для Альянсу. Ми не відмовимося від двосторонньої співпраці із суверенними державами, які хочуть працювати зі Сполученими Штатами. І ми не будемо приймати рішення ні щодо України без України, ні щодо Європи без Європи, ні щодо НАТО без НАТО», — сказала Шерман.
Вона розповіла, що в Женеві «була дискусія, краще розуміння один одного та пріоритетів один одного», але «це було не те, що ми назвали б переговорами».
Шерман додала, що обидві сторони обговорили можливість відродження Договору про ракети середньої та меншої дальності, від якого США відмовилися у 2019 році після довгих років звинувачень Росії у порушенні його умов.
На брифінгу після зустрічі заявив ключовий представник російської делегації, заступник глави МЗС РФ Сергій Рябков заявив, що Росія бажає подальших переговорів, однак сьогодні ще рано говорити про їхню результативність для РФ.
«Головні питання підвішені, і ми не бачимо, що з американської сторони є розуміння імперативності їхнього вирішення так, як це нас влаштує… Звичайно, компроміс у переговорах шукати потрібно, але ті три напрямки, які я згадав — це те, щодо чого ми не можемо відступити», — наголосив заступник міністра закордонних справ РФ. Він заявив, що при цьому Росія хоче продовження перемовин.
Сєргєй Рябков сказав, що Росія буде робити висновки про подальші перспективи переговорів за підсумками заходів у наступні дні — зустрічі з НАТО у колективному форматі 12 січня і Постійної ради ОБСЄ 13 січня.
Він заявив, що від американської сторони пролунали зауваження щодо скупчення військ біля українських кордонів і попередження на випадок агресії, та що на це РФ відповіла, що планів нападати на Україну «немає і бути не може».
Перша заступниця держсекретаря США Венді Шерман заявила, що після зустрічі у Женеві з представниками РФ не може сказати, чи готова Росія до деескалації поблизу кордонів України, передає «Укрінформ».
Шерман підкреслила, що у Вашингтоні під деескалацією розуміють відведення російських військ від українського кордону на місця постійної дислокації. Або ж, за її словами, в Москві мають пояснити характер та цілі масштабних навчань, під приводом яких вони нарощують військову присутність у регіоні.
«Гадаю, ви не здивуєтесь, почувши, що Росія дійсно сказала нам — як вони заявили публічно, — що не мають наміру вдиратися, а це лише маневри та навчання», — зауважила глава американської делегації.
Нагадаємо:
- У Женеві відбувся попередній етап перемовин між США та Росією. Заступниця держсекретаря США Венді Шерман зустрілася в Женеві із заступником міністра закордонних справ Росії Сергієм Рябковим.
- Президенти США і РФ Джозеф Байден і Володимир Путін провели другу за місяць телефонну розмову 31 грудня 2021 року. Керівники держав обмінялися думками щодо зростання напруженості між країнами і залишилися на власних позиціях. Зокрема, Джозеф Байден попередив РФ про рішучу відповідь у випадку ескалації агресії проти України.
- Президенти США і РФ 6 грудня 2021 року провели віртуальну розмову в режимі захищеного відеодзвінка. Джозеф Байден пообіцяв Володимиру Путіну потужні економічні заходи впливу у відповідь на можливу військову ескалацію на українському напрямку.
- 6 грудня 2021 року президент України Володимир Зеленський і держсекретар США Ентоні Дж. Блінкен телефоном обговорили питання врегулювання на Донбасі і відновлення суверенітету України над всіма окупованими територіям напередодні переговорів президента США Джозефа Байдена з президентом РФ Володимиром Путіним.
- 6 грудня 2021 року глави держав і урядів Німеччини, США, Франції, Італії, Великої Британії на зустрічі у форматі «Квінт» висловилися за поновлення переговорів у форматі «нормандської групи».