Україна виступила з ініціативою тристоронньої співпраці з Польщею і великою Британією в жовтні 2021 року, і колеги в Лондоні і Варшаві підтримали цю ідею.
Про це написав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на своїй сторінці в Facebook.
«Інформація про новий малий альянс Україна-Польща-Велика Британія вже просочилася в публічний простір декілька днів тому і активно, навіть ажіотажно, в ньому крутиться. Тому настав час внести трохи ясності», – написав глава МЗС України.
Він поділився чотирма фактами щодо тристороннього альянсу.
«З ініціативою започаткування такої тристоронньої співпраці в жовтні минулого року виступила Україна (чесно кажучи, було прикро бачити, коли перші українські коментатори автоматично приписали цю ініціативу нашим партнерам, тому вкотре повторюю – вірте в свою державу). Я вдячний колегам і друзям Ліз Трасс і Збіґневу Рау, які живо відгукнулися», – написав Кулеба.
Він назвав цей формат співпраці частиною стратегії малих альянсів як проактивної зовнішньої політики України.
«Ми не можемо чекати безпеки та процвітання десь у майбутньому, коли станемо членами ЄС і НАТО. Вони потрібні нам вже сьогодні. Тому ми вже сьогодні досягаємо практичного зміцнення, гуртуючи дружні та близькі за духом країни у малі альянси», – написав Кулеба, згадавши також Люблінський трикутник з Польщею і Литвою, Квадрига з Туреччиною, Асоційоване тріо з Грузією і Молдовою.
За словами глави МЗС, новий альянс прив’язаний не до локальної географії, а до спільних принципів і бажання на практиці зміцнювати безпеку.
«Варшава, Київ і Лондон мають не лише реалістичне усвідомлення безпекових загроз Європі та стратегію протидії викликам з боку РФ, але і великий потенціал тристоронньої співпраці в галузях торгівлі, інвестицій, енергетики, зокрема відновлюваної», – зазначив Кулеба.
Він додав, що перше офіційне оголошення про створення нового формату мало бути зроблене міністерствами закордонних справ трьох країн 2 лютого, але через хворобу очільниці МЗС Британії Ліз Трасс оголошення перенесено на пізніший строк.
Нагадаємо:
- Міністр закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс презентувала в парламенті новий закон про безпрецедентне посилення та розширення режиму санкцій у відповідь на агресію Росії проти України.
- Велика Британія почала постачати Україні протитанкове озброєння, щоб допомогти їй захистити себе від потенційного вторгнення під час протистояння з Росією, яка зосередила війська біля українського кордону.
- Велика Британія та Україна домовилися про спільне виробництво ракетних катерів для українських Військово-Морських Сил.
- Документ передбачає, що Велика Британія допоможе переоснастити Військово-Морські Сили України сучасними ракетними катерами, які сумісні зі стандартами НАТО і будуть здатні закрити потребу в кораблях такого класу в Чорному та Азовському морях.
- Перший ракетний катер, спроєктований у Великій Британії для ВМС ЗС України, закладуть на початку 2022 року.