Людмила Денісова назвала окупаційну «реставрацію» Ханського палацу порушенням міжнародного гуманітарного права

Новини

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова відреагувала на пошкодження Ханського палацу під час так званої «реставрації», назвавши це порушенням гуманітарного права.

«Міжнародно визнані закони і звичаї ведення війни забороняють державі-окупанту привласнювати та знищувати культурні цінності, історичні пам’ятки. Зокрема, у порушення Гаазької Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту, Росія насильницькими методами нав’язує свою культурну політику на території тимчасово окупованого Криму, позбавляючи корінне населення культурного права, самобутності та традицій», — написала Денісова.

Денісова також звернулася до Секретаріату ЮНЕСКО із проханням «негайно відреагувати на факт порушення РФ міжнародного гуманітарного права на ТОТ Криму».

Як повідомлялося, велика тріщина з’явилася на стіні одного з корпусів Ханського палацу у Бахчисараї. Будівля зазнала пошкодження через проєктну помилку під час так званої «реставрації». Окупаційні чиновники вважають, що «нічого страшного».

Україна застосувала санкції щодо музейних і наукових установ РФ, фонди яких поповнюються незаконно добутими і переміщеними із Криму артефактами. Але є всі підстави, аби поповнити переліки РНБО і європейськими діячами та їх спільними з росіянами організаціями, які порушують «кримські санкції» ЄС, та звернутись до урядів цих країн із проханням про притягнення їх до відповідальності згідно з їхнім законодавством.

Детальніше читайте в матеріалах ЦЖР Як окупанти мобілізували для пропаганди Генуезькі фортеці і могильники в Криму та Операція «Реставрація»: як в Росії заробляють на кримських пам’ятках та Росія перетворює Ханський палац на муляж

Російська Федерація активно працює над тим, щоб внести до списку світової спадщини ЮНЕСКО культурні об’єкти, які знаходяться в окупованому Криму і належать Україні.

Детальніше читайте в матеріалах ЦЖР Операція «Реставрація»: як в Росії заробляють на кримських пам’ятках та Росія перетворює Ханський палац на муляж

Нагадаємо:

  • У вересні 2019 року ЮНЕСКО оприлюднила нову доповідь генерального директора організації по ситуації в окупованому Криму в сферах освіти, науки, культури, поширення інформації та функціонування ЗМІ. У документі констатується подальше погіршення ситуації на півострові у всіх сферах компетенції ЮНЕСКО.
  • В жовтні 2018 року Центр журналістських розслідувань у статті «Гроші — «пітерським», війна — палацам» повідомляв, що тендер на розробку науково-проектної документації (НПД) з ремонтно-реставраційних робіт у Ханському палаці в Бахчисараї виграло ТОВ «Меандр» з Санкт-Петербургу. Загальна сума контрактів, які ця компанія отримала в окупованому Росією Криму за два роки, складає майже два мільярди рублів. Серед інших «Меандр» отримав контракт з розробки НПД та виконання першочергових протиаварійних виробничих робот у Комплексі споруд Воронцовського палацу в Алупці на суму 367 млн рублів.