Правозахисники закликали міжнародні структури захистити українців від викрадень і страт російських окупантів

Війна

Представники українських громадських організацій звернулися до міжнародної спільноти із закликом захистити громадян України в зв’язку із випадками викрадень і страт російськими окупантами українських активістів, правозахисників, волонтерів, журналістів і працівників органів місцевого самоврядування.

Про це йдеться у спільній заяві правозахисників, повідомляє Центр прав людини ZMINA.

Зокрема, правозахисники звертають увагу на необхідність допомоги жителям Донецької, Запорізької, Київської, Луганської та Херсонської областей, території яких частково зайняли російські військові.

«На цих територіях окупаційні сили прагнуть встановити контроль, а відтак проводять акти залякування місцевого населення. Протягом останнього тижня ми фіксуємо факти проведення «арештів», а насправді — викрадень українських активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування в Гостомелі, Херсоні, Бердянську, Мелітополі, Волновасі, Новій Каховці та інших населених пунктах, які окуповані російською армією. Відомі також випадки вбивств українських активістів», – вказали правозахисиник.

У заяві також йдеться про:

– убивство 7 березня мера Гостомеля Юрія Прилипка та двох волонтерів, Руслана Карпенка та Івана Зорю, під час роздачі гуманітарної допомоги;
– викрадення 11-13 березня щонайменше шістьох осіб у Мелітополі, серед яких міський голова Іван Федоров, активістка Ольга Гайсумова та голова районної ради Сергій Прима;
– зникнення 12 березня активіста Сергія Цигіпи у Новій Каховці та місцевого журналіста Олега Батуріна в сусідній Каховці;
– викрадення 13 березня міського голови міста Дніпрорудного Євгенія Матвєєва;
– розстріл 13 березня волонтера та активіста Олександра Кононова у власному будинку в селі Борівському під Сєвєродонецьком.

За інформацію правозахисників, є обґрунтовані підозри, що викрадені громадяни піддаються залякуванням та катуванням.

Також правозахисники розповіли про «арешти» понад 20 українських активістів російськими окупантами у Волновасі. За інформацією народного депутата Дмитра Лубінця, усі вони були в списках людей, що напередодні публікували західні ЗМІ, – активістів, які мають бути «вбиті чи відправлені до таборів» після вторгнення РФ в Україну.

У заяві йдеться, що такі дії армії Росії свідчать про бажання залякати місцевих жителів, які чинять спротив окупації, схилити їх до співпраці, а також про намір помститися за принципову проукраїнську позицію.

«Ігнорування та пасивна реакція міжнародної спільноти на прояви російської агресії призведе до масштабування порушень прав людини, воєнних злочинів та злочинів проти людяності, зокрема збільшення кількості насильницьких зникнень та вбивств. Крім того, під ризик потраплять також громадяни інших країн, зокрема білоруські активісти, іноземні журналісти, інші особи, які на законних підставах перебувають на території України”, – заявляють автори документу.

Правозахисники звернулись з вимогою, зокрема, до Міжнародного Комітету Червоного Хреста, Робочої групи ООН з питань насильницьких або недобровільних зникнень, Спеціального доповідача ООН з питань позасудових страт, страт без належного судового розгляду або довільних страт, Робочої групи ООН з питань свавільних затримань, Спеціального доповідача ООН з питання про становище правозахисників, Офісу Верховного Комісара ООН з прав людини, Генерального секретаря Ради Європи, Комісара Ради Європи з прав людини, Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства, Комітету ПАРЄ з правових питань і прав людини, Головного доповідача ПАРЄ з питань становища правозахисників, представників ЄС, Європейської служби зовнішніх справ, Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ, Конгресу місцевих та регіональних влад Європи:

– Вчинити дії задля захисту цивільних громадян України, які знаходяться під додатковим ризиком у зв’язку з їхньою публічною, волонтерською, громадською діяльністю, роботою в органах місцевого самоврядування чи державною службою.
– Змусити РФ дотримуватися положень (IV) Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, Додаткового протоколу (I) до Женевських конвенцій, (IV) Гаазької конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додатку до неї, а також припинити порушення прав людини.
– Закликати Російську Федерацію терміново звільнити усіх незаконно затриманих осіб на тимчасово окупованих російською армією територіях України, включаючи активістів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування.
– Максимально поширювати інформацію про викрадення, залякування, примусове утримання російською армією цивільних осіб, включаючи активістів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування України.

Усього заяву підписали більше 60 українських громадських організацій.

11 березня російські окупанти викрали та вивезли в невідомому напрямку мера міста Мелітополь Івана Федорова, який відмовився співпрацювати з ними. Так звана «генпрокуратура ЛНР» повідомила про розслідування «кримінальної справи про сприяння терористичній діяльності», до якої нібито причетний Федоров.

***

О 4 годині ранку 24 лютого 2022 року  президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні  провалився.

Російські окупанти вчиняють сотні воєнних злочинів та злочинів проти людяності на території України. Це убивство цивільного населення, обстріли житлових кварталів та об’єктів невійськової інфраструктури, віроломство, мародерство, які є порушеннями Міжнародного гуманітарного права і Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: 

YouTube: https://bit.ly/3vdHSJm

Facebook: https://www.facebook.com/investigator.org.ua/

Telegram: https://t.me/investigatorua

Twitter: https://twitter.com/InvestigatorUa